Yaşam

Sakın kullanmayın! Bir damlası bile solunum yollarına zarar veriyor, adeta kimyasal bomba gibi

Dikkat! Temizlik yaparken kullandığınız bazı malzemeler hayatınızı tehlikeye sokabilir. Özellikle bazı temizlik maddeleri kimyasal bomba gibi, aman dikkat!

Temizlik Hayat içindeki en temel ihtiyaçlardan biri. Ancak temizlik sırasında kullandığımız Bazı malzemeler resmen hayatımızı tehlikeye atıyor. Özellikle fazla kimyasal içeren maddeleri kullanmak solunum yolları açısından büyük tehdit oluşturuyor. Bir de bu maddeleri birbirine karıştırmak adeta bir kimyasal bomba haline dönüşüyor. Temizlik yaparken asla birlikte kullanılmaması gereken malzemeler haberimizde…

Ev temizliği sırasında daha etkili sonuçlar almak için deterjanları ve diğer temizlik ürünlerini birbirine karıştırıyor musunuz? Eğer temizlik ürünlerini karıştırarak daha iyi sonuçlar alacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü bu malzemeleri birbirine karıştırmak evinizi daha iyi temizlemekten uzak olmakla beraber hayatınızı da tehlikeye atıyor. Hem kendi sağlığınızı hem de eşyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kesinlikle temizlik maddelerini birbirine karıştırmayın. İşte asla birbirine karıştırmamanız gereken temizlik malzemeleri…

Alkol ve çamaşır suyu

Her ikisi de kimyasal madde içeren alkol ve çamaşır suyu birbirine karıştırılması durumunda kloroform ve asit muriatik üretmektedir. Boğaz ilk başta sinir sistemi olmak üzere karaciğeri, akciğer, böbrek Birgül cilt ve gözlerde ciddi hasarlara sebep olabilir. Aynı zamanda yüksek kloroforma maruz kalmak mide bulantısı, baş ağrısı, bilinç kaybı yapabilirken ölüme bile sebep olabilir.

Amonyak ve çamaşır suyu

Sağlığınız için çok tehlikeli olan diğer bir kombinasyon ise amonyak ve çamaşır suyu. Bu iki kimyasal maddeyi birbirine karıştırmak solunum sistemine ciddi hasar verecek zehirli gazları ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda amonyak ve chromin çok yüksek miktarda patlayıcı bir maddeye dönüşebilir.

Diğer deterjanlar ve çamaşır suyu

Çamaşır suyunu cam temizleyiciler, bulaşık makinesi deterjanları, tuvalet temizleyiciler gibi diğer deterjanlarla karıştırmak da sağlığımız için çok tehlikeli olabilir. Çamaşır suyuyla Diyar ürünlerin kombinasyonu yine zehirli olan Klor gazı üretmektedir. Çok düşük oranda bile Klor gazına maruz kalmak ciddi göz problemleri ve solunum sorunlarına neden olabilir.

Sirke ve çamaşır suyu

Her ne kadar doğal olsa bile sirke ile çamaşır suyunu karıştırmak ciddi kimyasal göz yanıklarına ve akciğer hasarına yol açabilir. O sebeple doğal diye bakarak sirke ile diğer maddeleri karıştırmamak gerekir.

Sirke ve karbonat

Asitli bir madde olan sirkeyi kabartma tozu ile karıştırmak da yine tehlikeli bir kombinasyonuna sebep olabilir. Aynı zamanda sirke ve karbonat karıştırmak çözeltiye etkisiz hale getirmektedir. Özellikle kapalı bir kapta bu iki maddeyi karıştırırsanız Patlamaya bile sebep olabilirsiniz.

Oksijenli su ve sirke

Yine oksijenli su ve sirkeyi de yüksek konsantrasyonlarda bir kapta karıştırmak Gözlerinize, cildinize, burnunuza, boğazınıza ve ciğerlerinize zarar verebilir.

Başa dön tuşu