Ekonomi

Şakkadanak Necmettin pes etmiyor! Yine akıllara zarar dolar tahmini geldi, yılsonu rakamını açıkladı

Şakkadanak Necmettin lakabı ile tanınan ekonomist Necmettin Batırel, Dolar kuru ile ilgili yeni yorumlarını yaptı. Necmettin Batırel yeni yılsonu dolar tahmini akıllara zarar.

Şakkadanak Necmettin pes etmiyor! Yine akıllara zarar dolar tahmini geldi, yılsonu rakamını açıkladı. AK Parti’ye yakınlığı ile tanınan ve Dolar kuru yorumları ile çok konuşulan gazeteci Necmettin Batırel. Yılsonu Dolar tahminlerini açıkladı. Bugüne kadar yaptığı hiçbir tahminim doğru çıkmayan Batırel pes etmedi Ve bu defa da faiz indirimini örnek göstererek yılsonunda doların geleceği seviyeye duyurdu.

Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, bir dönem Özgür Demirtaş ile birlikte katıldığı bir canlı yayında “Şakkadanak Satarım” ifadelerini kullandıktan sonra gündeme oturmuştu. Hatta o tarihten itibaren gazetecinin lakabı Şakkadanak Necmettin olmuştu. Dolar kuruna ilişkin sık sık tahminlerini paylaşan Ancak bir türlü isabeti tutturamayan Necmettin Batırel, yıl sonu için yeni tahminlerini açıkladı.

ELİNİZDEKİ DOLARI SATIN

Elinde doları olanlara çağrıda bulunan ünlü Ekonomist, Merkez Bankası’nın Faiz indirimine rağmen dolar kurunda bir hareketlenme olmadığını belirterek Yükseliş beklentisinin ortadan kalktığını söyledi. Batırel açıklamasında Merkez Bankası’nın rezervlerini de duyurdu. Geçtiğimiz yıl Merkez Bankası’nın 71 milyar dolar rezervi olduğunu söyleyen batılı hali bu yıl ise 123 milyar dolara yükseldiğini dile getirdi. Necmettin Batırel bundan sonra doların yükselmeyeceğini ön görerek vatandaşların ellerindeki doları satmasını istedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVEN GELDİ

Bugünkü köşe yazısında yılsonu için Dolar kuru tahminleri açıklayan Necmettin Batırel, Türkiye ekonomisine Güven geldiğini belirterek şu ifadeleri kullandı; Dünya faizleri artırırken biz düşürdük. Düşük kredi kaynağı. Daha çok yatırım daha çok istihdam demek. Merkez Bankası geçen yıl faiz indirimine başladığında rezervleri 71 milyar dolardı, bu sene rezervleri 123 milyar dolara çıktı. Faiz indirince dolarda yükseliş beklentisi de kalmadı. Kimse döviz almıyor, ekonomiye güven geldiği için satıyorlar.”

BORSA YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Borsa İstanbul’da yükselişin sürdüğünü de ekleyen Necmettin Batırel, işlem hacminin 133 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Borsanın yükselmesi niye şirketlerinde yükselmesi demek olduğunu söyleyen ekonomist, şirketlere ortak olmak isteyenlerin bundan sonra daha fazla ödemek zorunda kalacağını dile getirdi.

TÜRKİYE’YE DÖVİZ GİRİŞİ ARTIYOR

Bir yandan da Türkiye’ye döviz girişinin arttığını söyleyen gazeteci, Turizm gelirinin 45 44 milyar dolarlık seviyeye ulaşacağını belirtirken başarılı dış politika sayesinde Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolarlık hesap açılacağını ifade etti. Yine marketlerde de taban fiyatının uygulamaya konulması ile Enflasyonun düşeceğini söyleyen Batırel, bu durumda dolar kurunun da düşmesini beklediğini dile getirdi.

Başa dön tuşu