Ekonomi

SGK’ya başvuru yapmak için geç kalmayın! Toplu prim iadesi yapılacak, bu kişiler hemen alabiliyor

Emekli olamayanlara SGK’dan toplu para iadesi müjdesi geldi. Yıllarca emekli olmak için düzenli prim ödeyenler şartları taşımaları durumunda ödedikleri primi geri alabilecek. SGK primi iadesi ile ilgili merak edilenler haberimizde…

SGK’ya başvuru yapmak için geç kalmayın! Toplu prim iadesi yapılacak, bu kişiler hemen alabiliyor. Emekli olma hayali ile uzun yıllar boyunca sigorta prim ödeyen kişiler çeşitli sebeplerden dolayı şartları sağlayamadığı için emekli olamayabiliyor. Bu durumda yıllardır ödediğiniz primler boşa gitmiyor. Başvuru durumunda SGK Toplu para iadesi yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Toplu para iadesi için bazı şartlar arıyor. SGK para iadesi nasıl alınır? SGK toplu prim iadesi başvuru şartları nelerdir?

Uzun Yıllar Boyunca çalışma hayatının içinde olanlar sigorta primi ödüyor ve yaşlılık yıllarını rahat geçirebilmek adına emekli olmayı hayal ediyor. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı emeklilik hakkını elde edemeyen kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan güzel haber geldi. Yıllarca ödediğiniz sigorta primlerini SGK’dan geri iade alabilirsiniz. Eğer emeklilik şartlarını yerine getiremiyor sanız sosyal güvenlik kurumuna yazılı olarak başvuru yaparak prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Peki, kimler SGK dan geri iade alabilir? Kimler SGK prim iadesi hakkına sahiptir?

KİMLER SGK PRİM İADESİ ALABİLİR

Sigortalı olarak uzun yıllar boyunca çalışmanıza rağmen bazı Şartları yerine getiremediğimiz için emeklilik hakkı elde edemiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak primlerin Geri ödenmesini talep edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken iki farklı yöntem bulunmaktadır. Emekli yaş şartını yerine getiren gün sayısı yeterli olan ancak SGK prim ödemesi tam olmadığı için emekli olamayanlar peşin olarak prim ödemesini geri alabilir. Bunun yanında çalıştığımız süre boyunca fazladan prim ödemesi yapıyorsanız fazla olan prim ödemesini de geri alma şansına sahipisiniz. SGK prim iadesi için bazı şartlar bulunuyor.

TOPLU PRİM İADESİ NASIL ALINIR?

Emekli olamayan ve toplum prim iadesi almak isteyen vatandaşların primi geri alabilmek için SGK’ya başvuru yapmaları gerekiyor. Bunun için başvuruların yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlüklerine ya da doğrudan sosyal güvenlik kurumuna yapılması gerekiyor. SGK toplu prim iadesi için başvuru şartları ise şu şekilde;

Çalıştığı işten ayrılan vatandaşlar

1 Ekim 2008 senesi sonrası çalışmaya başlayan vatandaşlar

İş yerini kapatan vatandaşlar

Emeklilik yaşı gelmesine rağmen şartları sağlayamayan vatandaşlar.

Eğer Yukarıda saydığımız şartları taşıyorsanız sizde yazılı bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Başa dön tuşu