Ekonomiİlçeler

Şoförler ve Otomobilciler Odası’ndan basın toplantısında açıklama

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası 1 Şubat’tan başlayarak toplu taşıma ve taksilere yüzde 30 zam gerçekleştirdi. Yeni gelen zam ile Manisa’da tam bilet fiyatı 9,75, öğrenci ise 6,50 TL oldu. Kartlı binişler böyleyken kartsız binişler 12 TL olarak sabitlendi.  

Manisa’daki taksi ve toplu taşımalara zam yapıldı. Yüzde 30 oranında yapılan zam Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç ile beraber açıklandı. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel ve Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 141 No’lu Kampüs Motorlu Taşıma Kooperatifi Başkanı Vedat Yılmaz, 155 No’lu Manisa Özel Halk Otobüsleri ile oda ve kooperatif üyelerinin de bulunduğu basın toplantısında açıklamma yapıldı. 

Yüzde 30 zam gerçekleştirildi 

Taksi ve toplu taşıma araçlarına gelen yüzde 30 zammı Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, “Ekonomik sıkıntılar sebebi ile belirli zam talebinde bulunduk. UKOME tarafından zam talebimize onay aldık. Ekonomik sebeplerle zor zamanlar yaşıyoruz. 2023 senesinin başında yapılan zamlar esnaflarımızın da etkilenmesine sebep olmaktadır. Gerek asgari ücret zammı, sigorta ve harçlar, vergi ile bakım onarım masrafında artışlar oldu. Esnafın mesleki olarak dayanabilecek gücü kalmadığı ve gelirlerinin düştüğü için zam kararı aldık. 27 Ocak Cuma yapılan UKOME Genel Kurulu’nda taksi ve toplu taşıma zammı onaylandı. Yarın sabahtan zamlı ücretler geçerli olacak. Fevzi Açıkel bu zamlara neden ihtiyaç duyulduğunu açıklayacak. Manisa merkez ve 15 ilçede uygulanacak. Merkezde Şehzadeler, Yunusemre ve Soma ile Salihli, Akhisar, Turgutlu ve Alaşehir’de tam 9,75, öğrenci 6,50, paralı biniş ise 12 TL’dir. Mahalleler arasındaki taşıma ücretleri yüzde 30 zamlandı. 141 no’lu kampüs aracı27 kilometre ve öğrencinin çok olduüu taşımacılık. Öğrenci 7,25 TL, tam ise 11,25 TL, paralı biniş ücreti de 13 TL olarak belirledi. Taksi açılışı 9 TL, kilometre 12 TL, kısa mesafeler indi-bindi 40 TL oldu. Taksiler zamlı fiyat uygulamasına 15 gün sonra geçecek.” ifadeleriyle açıklamasını yaptı. 

Geçen sene zarar edildi 

Yapılan açıklamada 2022 senesinin zararla kapıtıldığı açıklaması şu şekilde yapıldı: 

“2022 senesinde 173 bin TL araçlarımız yolcu taşımış. Devlet ücretsiz yolcuya 15 bin TL destek verirken, belediye de 18 bin 962 TL veriyor. 207 bin TL esnafın cebine girmiş. Maliyetler çıkınca araç başı 270 bin TL. Maliyetler 230 bin TL altına düşmediğinde birkaç şeyi düşünebiliriz. Bütün seneyi arkadaşlarımız zararla kapatmış. 14 milyon 500 bin yolcu taşıdık. Brüt kazancın yüzde 57’si mazota gitmiş. Brüt kazancın 4.2’si komisyonlara gidince senelik bütün masrafların ise yüzde 38,8 para kalmış. Bu da demek oluyor ki 10 yolcunun 4’ü bize kalmış. Şoför masrafı, kasko, tamir düşünülüncede zarar edilmiş. 2 milyon 300 bin yolcu ücretsiz taşınmış.” 

Başa dön tuşu