Yaşam

Soğuk algınlığı ve grip için 5 doğal çözüm

Sarımsaktan mürverlere, işte soğuk algınlığından kurtulmanın yolu

İster büyükannenizden ister Instagram’daki bir etkileyiciden, soğuk algınlığı ve grip mevsimiyle ilgili tavsiyeler size her yönden gelebilir ve hangi ilaçların burun akıntınızı ve boğaz ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacağını ve hangilerinin başarısız olacağını merak etmenize neden olabilir.

Bazıları kulağa meşru geliyor ve diğerleri kesinlikle tuhaf, ama hangileri gerçekten yardımcı olacak? Burada, soğuk algınlığı ve grip için muhtemelen duymuş olduğunuz bazı popüler ilaçları bir araya topladık ve neden düşündüğünüz kadar etkili olmayabileceklerini açıkladık. Artı: Bunun yerine ne yapmalısınız?

Hayır, bu dut nezlenizi iyileştirmez

Kulağa mistik, tatlı ve aradığınız tedavi gibi geliyor. Mürver, soğuk algınlığına karşı tüm yaygın eczane ürünlerine girmiştir: pastiller, öksürük şurubu, tabletler ve daha fazlası. Ama ne yazık ki, bu mütevazi meyve, lanse edildiği gibi her şeyin tedavisi olmayabilir.

Bunun yerine şunu deneyin: Bu, soğuk algınlığınızı yatıştırmak ve muhtemelen çıkışını hızlandırmak için ev ilaçlarını veya kendi buzdolabınızdakileri kullanamayacağınız anlamına gelmez(bunu bol miktarda dinlenme ve sıvı ile eşleştirdiğiniz sürece). Yeterince protein aldığınızdan emin olmak için kendinize bir bardak tavuk şehriye çorbası dökün ve boğaz ağrınızı hafifletmek için bir buz patlatmayı deneyin.

Burnuna sokma…

Soğuk algınlığı veya grip olmanın getirdiği en kötü şeylerden biri tıkanıklıktır. Bu ağır tıkanıklık hissi o kadar sinir bozucu olabilir ki, bazı insanların tıkanıklığı daha hızlı gidermenin bir yolu olarak burnuna sarımsak koymaya çalıştığını ve deneyi herkesin görmesi için TikTok gibi platformlarda belgelediğini görmüş olabilirsiniz. Bu internet trendi kesinlikle denememeniz gereken bir trend. Aslında, bunu yapmak daha kötü mukus oluşumuna bile yol açabilir.

Bunun yerine şunu deneyin: Burnunuz hâlâ tıkalıysa ve bir rahatlama bulamıyorsanız, daha güvenli ve daha etkili başka çözümler de vardır. Neti kapları kullanmak, mukusu temizlemenin yaygın bir yoludur ve nemlendiriciler ve tuzlu su spreyleri de yardımcı olabilir.

Sihirli bir elma sirkesi mi?

Hasta olduklarında bağışıklık sistemlerini iyileştirmek için ateş şarabı denilen – aslında hiç de sıcak olmayan – bir şeye yemin eden bir arkadaşınız olabilir. Bu karışımdaki bileşenlerin çoğunun – elma şarabı, bal, zencefil – kesinlikle sağlık yararları olsa da, soğuk algınlığınızı veya gribinizi yakmaz.

Bunun yerine şunu deneyin: Bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutmak istiyorsanız,karışımları atmak yerine iltihap önleyici bir diyet uygulamayı deneyin. Boğaz ağrınızı yatıştıracak sıcak bir şeyler arıyorsanız, klasik bitki çayları ve sıcak çorbalar yardımcı olacaktır. Ağrıyı hafifletmek için gargara ve buhar gibi diğer ilaçları da deneyebilirsiniz.

Ama kesinlikle C vitamini yardımcı olabilir…

C vitamininin bilinen bir özelliği varsa, o da bağışıklık sisteminizi güçlü tutmasıdır. Bu nedenle, C vitamini takviyelerinin veya tozlarının soğuk algınlığınızı daha hızlı durdurabileceğini düşünmek doğaldır. Onu günlük bir vitamin olarak almanın herhangi bir zararı olmaz, ancak soğuk algınlığınızı önemli ölçüde daha hızlı ortadan kaldıracağına dair yeterli kanıt yoktur.

Bunun yerine şunu deneyin: C vitamininden yararlanmanın en iyi yolu, onu düzenli beslenmenize dahil etmektir. Çilek, portakal, ıspanak ve daha fazlası gibi meyve ve yeşillikleri günlük dozda alarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm C vitaminini (diğer birçok faydalı vitaminin yanı sıra) alabilirsiniz.

Çiçek gücü?

Bazılarına göre, mor yapraklı ekinezya çiçeği, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin anahtarı olabilir ve buna bağlı olarak burnunuzu çekmenizi ve boğaz ağrınızı giderir. Ancak, bu bitkisel ilacın soğuk algınlığı için kullanımını destekleyen çok fazla araştırma yok – özellikle takviye şeklinde geliyorsa. Artı, hamile olan veya belirli alerjileri olan kişiler için ne gibi bir zarar verebileceği hala net değil.

Bunun yerine şunu deneyin: Bağışıklık sisteminizi bir gecede güçlendirecek sihirli bir hap olmasa da, yaşam tarzı değişiklikleri ve diyetinizdeki bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerin bir kombinasyonu sizi tüm yıl boyunca hasta tutabilir. Bu, antioksidanlar ve prebiyotiklerin iyi bir dengesinin yanı sıra bol miktarda uyku ve egzersiz anlamına gelir.

Başa dön tuşu