Ekonomi

Sosyal yardım alanlara dev zam geliyor! Ocak 2023 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım maaşı açıklandı! Kalem kalem zam oranları belli oldu

Sosyal yardım alanlara zam müjdesi geldi. Yeni yılda 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım maaşı ve tüm sosyal yardımlara yapılacak zam oranı ortaya çıktı. Hemen bakın, yılbaşında kallavi zam geliyor.

Sosyal yardım alanlara dev zam geliyor! Ocak 2023 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım maaşı açıklandı! Kalem kalem zam oranları belli oldu. Asgari ücretli, emekli ve Sosyal Yardım olan milyonlarca vatandaş yılbaşında yapılacak olan zam oranlarını heyecanla takip ediyor. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı gibi sosyal yardımlarda artış gösterecek. Ocak 2023 zam oranları ile ilgili araştırmaları yoğunluk kazandığı Bugünlerde hesaplamalar yapıldı. Peki, yılbaşında sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? Yeni yılda engelli maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ne kadar olacak? 2023 sosyal yardım zammı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Ocak ayı yaklaştıkça zamları ile ilgili son dakika haberleri vatandaşlar tarafından merakla Takip ediliyor. Yeni yılda enflasyon nedeniyle maaşlara yüksek zam oranı yapılması gündemde, asgari ücret zammı Aslında milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. Asgari ücrete yapılacak olan artışla birlikte sosyal yardımlara da zam gelecek. Zam alacak olan başlıca sosyal yardımlar 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım maaşı gibi sosyal yardımlar olacak. Peki yeni yılda sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşı 2023 zam oranı ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI SOSYAL YARDIMLARI BELİRLEYECEK

Asgari ücret tespit Komisyonu dün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Artık Asgari ücretin belirlenmesi için tek bir toplantı kaldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Geçtiğimiz günlerde yaptığı Anketin sonuçlarına göre kamuoyunun 7500 TL 8000 TL arasında asgari ücret beklentisi bulunuyor. Ancak işveren tarafa asgari ücret beklentisini 7000 TL olarak belirledi.

Asgari ücret artışı ile birlikte sosyal yardımlarda yeniden belirlenecek. Yani asgari ücrete yapılan zam oranında sosyal yardımları da zam gelecek. Uzmanlar da tahmini asgari ücret artışına göre sosyal yardımları hesaplamaya başladı. Engelli maaşı, 65 yaş aylığı ve evde bakım maaşına gelecek zamlar heyecanla bekleniyor.

YILBAŞINDA SOSYAL YARDIMLAR NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı, sosyal yardımlar için de belirleyici olacak. Yeni yıl öncesinde Ekonomist Muhammed Bayram sosyal yardımlara yapılacak zamlara ilişkin tahminlerini paylaştı. Asgari ücretin artması ile beraber hem sosyal yardımlarda hem de birçok ödeme ve borçlanmada artış olacağını belirten Bayram, vatandaşın lehine olacak Bazı durumlarında ortaya çıkacağını söyledi.

Asgari ücret artışı tahmini zam oranlarına göre sosyal yardımların geleceği rakamlar şu şekilde;

65 Yaş Aylığı

Yüzde 30 zamlı: 2 bin 189 lira

Yüzde 40 zamlı: 2 bin 357 lira

Yüzde 50 zamlı: 2 bin 52 lira

Yüzde 40 İle Yüzde 60 Arasında Engelli Aylığı

Yüzde 30 zamlı: 1.461 lira

Yüzde 40 zamlı: 1.573 lira

Yüzde 50 zamlı: 1.686 lira

Yüzde 70 Ve Üzeri Engelli Aylığı

Yüzde 30 zamlı: 2 bin 193 lira

Yüzde 40 zamlı: 2 bin 361 lira

Yüzde 50 zamlı: 2 bin 530 lira

Evde Bakım Parası:

Mevcut Maaş: 3 bin 336 lira

Yeni Zamlı Maaş: 3 bin 840 lira

Başa dön tuşu