Yaşam

Sözleşmeliye Kadro Müjdesi Bakan Bilgin’den Geldi! Çalışma Tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz gün 500 binin üzerinde kişiyi ilgilendiren sözleşmeli personele kadro için kesin tarih belirledi. Yapılan açıklamada 2023 asgari ücret zammı ve EYT için de net tarih verildi. İşte detaylar…

2022 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde gözler Ocak 2023 tarihindeki zam oranlarına çevrilmiş durumda. Bu kapsamda asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar da araştırılmaya başlandı. Öte taraftan Bakan Bilgin’in sözleşmeli personelin kadro olmasına yönelik açıklama da dikkatlerden kaçmadı.

Sözleşmeliye Kadro Müjdesi Bakan Bilgin’den Geldi!

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri bugün Türkiye’ de kendini gösteriyor. Yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerinden biri olan ABD’ nin aldığı kararlar piyasalarda hareketliliğe sebep olduğundan dolayı önem arz ediyor.

Geçtiğimiz gün FED faiz puanını 75 baz puan arttıran ABD’ nin bu ayki toplantısı dört gözle bekleniyor. Alınan kararlar piyasalara yön verdiğinden oldukça merak ediliyor. Ancak hem tarim dışı istihdam oranlarının az olmasından hem de enflasyon ile mücadelenin devam etmesinden kaynaklı FED faiz kararında yine artış yaşanacağını yönünde beklentilerin olduğunu ifade edebiliriz.,

Yüksek enflasyonun temel sebeplerinden bir tanesi de yüksek enflasyon olduğunu belirtebiliriz. bu da 2019 yılında bütün dünyada etkili olan ve milyonların ölmesine neden olan korona virüsten kaynaklanmaktadır. Pandemi ile günlerce kapanmalar yaşandı ve üretim zincirinde, tedarikinde kopmalar meydana geldi. Bu kapanmalar her ne kadar o gün için gerekli görüldüyse de günümüze olacak etkileri biliniyordu. Ancak her şeyden önce insan sağlığı ön planda tutulduğundan bu ikinci plana atıldı.

Çalışma Tamamlandı!

Global olarak yaşanan gelişmelere değinildi. Bu kapsamda yaşanan ekonomik krizden kaynaklı insanların zam oranlarını araştırması daha da anlaşılır oluyor. Bilhassa 2022 yılının sonuna gelmişken de asgari ücret, memur ve emekli maaşı zamları merak konusu olmuşken ayrıca 4 milyon kişiyi ilgilendiren EYT ve 500 binin üzerinde insanı ilgilendiren sözleşmeli personele kadro verilmesi için kesin tarihler araştırılmaya başlandı.

Sözleşmeli personele kadro ve EYT düzeltmesi için milyonlarca insan takip ediyor. 3600 ek gösterge çalışması yapıldıktan sonra ilk akla gelen sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için tarih kesinlik kazandı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla Mesleki Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçelerinin görüşmelerinde öenmli açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda Bakan Vedat Bilgin, asgari ücret ve EYT düzenlemesi için milyonlarca vatandaşın merakla beklediği açıklamayı yaptı. Bakan Bilgin, “Kamu personel sistemimizde bazı sorunlar var. Mesela sözleşmeliler var. Bu çalışanlar oldukça sorunlu bir iş ilişkisiyle çalışıyorlar. Sözleşmeli personelin çalışma şartlarını değiştirmeyi düşünüyoruz. Şu anda o çalışmamızı tamamladık. Bu ayın içerisinde onu uygulamaya geçireceğiz. Onları kadrolu hale getireceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Bilgin sözlerine  asgari ücret ile ilgili olarak “Şimdi de aynı şeyleri yapacağız. Emin olun enflasyonun reel ücretleri gerileten etkisini ortaydan kaldıracak bir asgari ücret uygulamasını gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında da Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplayacağız. Herkes şunu bilsin ki Türkiye’nin emekçilerini enflasyon karşısında koruyacak sosyal devlet duyarlılığıyla işe başlıyoruz, işlerimizi bu anlayışla sürdürüyoruz” şeklinde sürdürdü.

EYT ile ilgili olarak ise Bakan Bilgin, “Milyonlarca EYT’li var…’ Bu milyonlarca EYT’li 5 milyondan başlıyor, 8 milyona kadar çıkıyor. Bunlar doğru değil. Rakamla ilgili size bilgi vereyim. Şu anda yaş şartını kaldırsak, emeklilikte yaşı bekleyenlerin sayısını tahmin edebilir misiniz? Prim gün sayısı, hizmet yılı şartları duruyor. O şartları kaldıramayız. Şu anda yaş şartını kaldırırsak emekli olabilecek, şartları dolduran 1,5 milyon insan var. Buradan bir çıkış politikasının ortaya konulması için bir çalışma yapılmıştır. Yeni yılda uygulanacaktır. Bugün Meclis’e getirilmesiyle, önümüzdeki hafta getirilmesi ya da daha sonraki hafta getirilmesi arasında hiçbir fark yoktur. Zaten 2023’te uygulanacaktır. Cumhuriyet’in 100. yılında bu sorun da çözülecektir” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu