Medya

Spil karlar altında! Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü hayvanları unutmadı

Spil Dağı eteklerine kurulan Manisa’ya sağanak yağış etkisini gösterirken Spil Dağı Milli Parkı uzun zaman sonra karlarla süslendi. Kar kalınlığı ise yaklaşık 15 santimetreyi buldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ise yaban hayvanların aç kalmaması için yemleme çalışması başlattı.

Manisa’da uzun süredir beklenen mevsim normalleri yaşanmaya başladı. Yağışlı ve karlı havanın gelmesiyle beraber 1517 metre yüksekliğinde olan Spil Dağı Milli Parkı karlar altında kaldı. Milli parktaki kızıl geyik, yılkı atları, tilkiler, kuzgunlar, ak kuyruksallayanlar, yaban tavşanları, gelincikler, kuş çeşitleri ve kurtların aç kalmaması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü bölgede yemleme çalışması yaptı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Adil Şencan, “1968 yılında Spil Dağı Milli Parkı 6801 hektar sahada ilan edildi. Çok sayıda endemik bitki sayısı 78 türü bulmaktadır. Kış şartları başladı. Burada gayemiz yaban hayvanlarını korumak ve yem bulmakta zorlanan hayvanlara yem bırakmaktır. 2022 senesinde 4. Bölge Müdürlüğü olarak 155 bin kilo doğal yem bıraktık. Kış şartlarının başlamasıyla beraber yemleri bırakmaya devam edeceğiz. Kurak bir sezon yaşıyorduk, neredeyse 3 aydır yağış olmadı. Bu doğal dengeyi bozuyor. Bunun yaz mevsimine etkisi de çok. Yazın kurak ve orman yangıları konusunda sorunlar yaşanıyor. Yağışların dengeye oturması ve ilk karın gelmesi bizleri sevindirdi.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu