Ekonomi

SSK BAĞ-KUR emekli zammı belli oldu! 6 aylık enflasyon oranı sızdı, Ocak 2023 emekli zammı açıklandı! Refah payı da geliyor

Emekli maaş zammı Ocak 2023 için araştırmalar sürerken az önce kulislerden önemli bilgi geldi. Yarın açıklanması beklenen 6 aylık enflasyon oranı belli oldu. Emekli maaş zam oranı da böylece açıklandı.

SSK BAĞ-KUR emekli zammı belli oldu! 6 aylık enflasyon oranı sızdı, Ocak 2023 emekli zammı açıklandı! Refah payı da geliyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon oranında. Emekliler yarın sabah enflasyon verilerinin açıklanmasını beklerken haber bugünden geldi. Milyonlarca emeklinin alacağı yeni maaşlar netleşti. Peki, 6 aylık enflasyon oranı ile emekli maaş zammı ne kadar olacak? Emekliye refah payı verilecek mi? Ocak 2023 SSK BAĞ-KUR emekli maaş zammı ile ilgili merak edilen her şey haberimizde…

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak açıklamayı merakla bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumunun normal şartlarda 3 Ocak saat 10’da yıllık enflasyon verilerini açıklanması bekleniyordu ancak uzmanlar yarını bekleyemedi ve 6 aylık enflasyon oranında emeklinin Ocak 2023 maaş zammını duyurdu. Emeklilere müjdeli haber geldi bu oranlar resmen bayram ettirecek. Peki, Ocak 2023 SSK BAĞ-KUR emekli maaş zammı ne kadar olacak? Emekliye refah payı verilecek mi? Ocak 2023 SSK BAĞ-KUR emekli maaş zammı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

SSK BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMMI ORANI BELLİ OLDU

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi 2023 emekli maaş zammı konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak tarihinde saat 10.00’da açıklanacak olan 6 aylık enflasyon rakamı ile birlikte emeklinin maaş zammı da kesinleşecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin şimdi gözü kulağı Yarın sabah açıklanacak enflasyon rakamlarından Hatta ancak Onun öncesinde refah payı artışı olacak mı sorusunun yanıtı da merak ediliyor.

Henüz Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 6 aylık enflasyon rakamları açıklandı da ancak Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmini belli oldu. Uzmanlar da buna göre emekli maaş zammı hesaplamalarını gerçekleştirdi.

2023 OCAK EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESAPLAMASI YAPILDI

SSK BAĞ-KUR emekli maaş zammı 2023 hesaplamaları yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ve kesinleşen verilere göre 5 aylık enflasyon yüzde 14,04 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre de aralık ayı enflasyon beklentisi 2,61 oldu. Yani 5 aylık enflasyon verisine bu rakam eklendiğinde SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin alacağı maaş zammı yüzde 16,65 seviyelerinde oluyor. Bunlar kesin veriler değil ancak aralık ayı enflasyon rakamlarının bu düzeyde olacağı tahmin ediliyor. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin Ocak 2023 maaş zammı olarak alacağı rakamın yüzde 16 ile 17 arasında olması tahmin ediliyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Ancak SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Milyonlarca kişi bu zam oranını yeterli bulmuyor. Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan %55 zam sonrasında emeklilerinde beklentileri artmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da burada yaptığı açıklamada memur ve emekliye yılbaşında yapılacak olan zam oranlarının da bu düzeyde tutulacağını duyurmuştu. Yani 3 Ocak tarihinde aralık ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile birlikte emekli maaşlarına ilave zam ve refah Payı da eklenebilir. Ayrıca en düşük emekli maaşı belirlenirken de bu oranların göz önünde bulundurulacağı tahmin ediliyor.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI ORANLARI BELLİ OLDU

SSK ve BAĞ-KUR emeklisine Şimdilik yapılacak zam oranının yüzde 16-17 aralığında olacağı tahmin ediliyor. Ancak yüzde onluk bir refah Payı artışının ve ilave zamlarında eklenmesi ile birlikte emekliye verilecek zam oranının %36 seviyelerine yükseleceği tahmin ediliyor. En düşük emekli maaşını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın açıklaması bekleniyor.

Başa dön tuşu