Ekonomi

SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi çilesini doldurdu, sefa sürecek! Emekliye 3’lü maaş müjdesi geldi, Ocak ayından itibaren ödenecek

Emekli maaşı alan milyonlara üçlü maaş müjdesi geldi. SGK az önce duyurdu. Milyonlarca emekli çilesini doldurdu, artık sefa sürecek.

SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi çilesini doldurdu, sefa sürecek! Emekliye 3’lü maaş müjdesi geldi, Ocak ayından itibaren ödenecek. 2023 emekli maaş zammı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Ancak hala milyonlarca emekli verilen zamdan memnun değil. Özellikle SSK ve BAĞ-KUR emeklileri maaş zammına ek zam yapılmasını istiyor. Emekli maaşlarına yapılan artış yeterli gelmeyince SGK’dan emekliye yeni müjdeli haber geldi. SGK emekliye özel 3’lü maaş fırsatını duyurdu. Yani emekliler şartları taşımaları halinde SGK’dan 3 maaş birden alabilecek. Peki SGK 3 maaş alma şartları neler? Kimler SGK’dan üç maaş alabilir?

SSK ve Bağ-Kur primlerini düzenli ödeyen, yaş ve yıl şartını da yerine getiren milyonlarca kişi emeklilik hakkını elde ediyor. Emekli olan kişilere maaşları her ay düzenli olarak devlet tarafından ödeniyor. Emekliler, PTT’den kamu bankalarından ya da özel bankalardan maaş alabiliyor. Her yıl 6 ayda bir de emekli maaşlarına enflasyon oranında zam geliyor. 2023 emekli maaş zammı da geçtiğimiz günlerde yüzde 30 olarak açıklandı. Ancak her geçen gün yükselmeye devam eden enflasyon nedeniyle emeklilerin aldığı zam adeta eriyip bitti. Ama emekliye müjdeli bir haber de var. Artık SGK’dan iki ya da üç maaşı aynı anda alma hakkınız var. Şartları taşıyanlar yazılı başvuru yaparak üç maaş alma hakkını elde ediyor. Peki SGK üç maaş alma şartları neler? İşte merak edilen tüm detaylar…

KİMLER SGK’DAN 3 MAAŞ ALABİLİR?

SGK’dan üç maaş alma hakkı için şartlar belli oldu. Bu imkandan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı hiç fark etmiyor, tüm emekliler şartlara uygun olmaları halinde bu imkandan yararlanabiliyor. SGK üç maaş imkanı için başvuru şartları şu şekilde:

Hali hazırda emekli olan bir kadın, vefat eden eşinden dul aylığı yani ikinci bir maaş alma hakkı kazanıyor.

Vefat eden kişinin Bağ-Kur emeklisi, kadının SSK emeklisi olması durumunda dul aylığı veriliyor.

Dul emekli kişi, eşinin maaşının yüzde 50’sini alabiliyor.

Vefat eden eş Emekli Sandığı’na bağlı ise maaşların yüzde 75’i yatırılıyor.

Vefat eden eşin 2008 Ekim ayından sonra sigortalı olması halinde, beş yıldan beri sigortasının bulunması ve en az 900 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor.

2008 Ekim ayından önce vefat eden bir kişinin 1800 gün prim ödemiş olması yeterli oluyor.

Vefat eden eşin üzerinden maaş alan kadının kendi maaşı kesilmiyor.

Yani SGK üç maaş imkanından yararlanmak için farklı kurumlara bakmak gerekiyor.

BAŞVURULAR YAZILI DİLEKÇE İLE YAPILIYOR

SGK üç maaş alma hakkını elde etmek için başvuruların yazılı olarak yapılması gerekiyor. Ancak başvuru yapmadan önce mutlaka yukarıdaki şartlara uygun olup olmadığınızı araştırmanızı tavsiye ederiz. Gerekli şartları taşıyanlar üç maaş alma hakkını elde etmek için SGK’ya yazılı dilekçe ile başvuru yapabilir.

Başa dön tuşu