Medya

Tapu ve emlak verileri mercek altında! 55 bin riskli işlem belirlendi

Gayrimenkulden  gelir elde edenlere ve emlakçılara yönelik gerçekleştirilen araştırmalarda ilk aşamada 55 bin riskli işlem belirlendi. Gayrimenkulün değerini olduğundan az gösteren 80 bin kadar mükellef RADAR’a takıldı.

Gayrimenkul sektöründe piyasada arz talep dengesini bozan, alım satım yaparken yanıltıcı beyanlar veren ve fahiş fiyat arttıran emlakçılar mercek altına alındı.

Yeni Evim projesi fırsatçılığa izin vermiyor

TRT Haber’in yaptığı haberde gayrimenkul sektöründe emlak verileri, tapu ve finansmanlar inceleniyor. Çalışmalar gayrimenkul değerleme raporuna göre devam ediyor. İncelemeler esnasında vatandaşlardan gelen ihbarlar da dikkate alınıyor.

İlk inceleme sonuçlarında 55 bin tespit

Gayrimenkul sektörüne ve haksız fahiş artışlara yönelik yürütülen çalışmada ilk etapta yapılan incelemeler sonucunda 55 bin riskli işlem tespiti yapıldı. Özellikle yüksek riskli olarak görülen sonuçlar ilgili birimlerle paylaşılarak çalışmalar devam ettirilecek.

80 bin mükellef araştırılıyor

Mükellefler de RADAR sistemine takılmış durumda. Hazineyi zarara uğratan, gayrimenkulün gerçek değerini beyan etmeyerek daha az tapu harcı ödeyen kişilere yönelik takip yapılıyor. Şu an için 80 bin kadar mükellef belirlendi. Belirlenen kişilerin vergi yükümlülükleri inceleniyor.

Başa dön tuşu