Ekonomi

TBMM’den onay çıktı! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve memura sabah müjdesi geldi! İntibak zammı ve refah payı kesin

Milyonlarca emekliye istisnasız müjde geldi. Memurlar da yararlanacak. TBMM’nin ilk icraatı bu karar oldu. SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve memura Ocak zammına ek intibak zammı ve refah payı geliyor.

TBMM’den onay çıktı! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve memura sabah müjdesi geldi! İntibak zammı ve refah payı kesin. TBMM tatilden döndü ilk günden milyonlarca emekli ve memura müjdeli haber geldi. Emekli ve memur maaşlarına refah payı ve intibak zammı meclisten geçti. Ocak emekli zammına ek olarak verilecek, tüm emekliler yararlanacak. Bu haberi okuyan milyonlar sevinçten havalara uçacak. İşte Ocak 2023 emekli ve memur maaş zammı tablosu…

Yılbaşı nedeniyle tatilde olan TBMM bugün açıldı. Meclis’in ilk icraatı ise memur ve emekliye müjde vermek oldu. Milyonlarca emekli ve memur 6 aylık enflasyon zammına ek olarak intibak zammı ve refah payı alacak. Emeklilerin yüzü 2023 yılında gülecek. Çünkü yarından itibaren maaşlara kallavi zam gelecek. Karar verildi, resmi gazetede yayımlanması bekleniyor. Kararın yayınlanmasının ardından Ocak zammı ile birlikte ek ödemeler de hesaplara geçecek. Üstelik başvuru şartı da yok. Ek zam emekli maaşlarına otomatik olarak yansıyacak.

MECLİS’E KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Ekonomik kriz, her kesimi zorladı ancak en çok emeklinin belini büktü. Özellikle en düşük emekli maaşından maaş alan ve kirada yaşayan emekliler hayat pahalılığı karşısında artık ay sonunu getiremiyor. Neyse ki bazı vekiller emeklinin de hakkını savunmak adına Meclise kanun teklifi vermeye devam ediyor.

TBMM’nin ilk açılış gününde emekli için Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından meclise kanun teklifi sunuldu. BU teklif emekliye her ay yüzde 3 refah payı verilmesini ve intibak zammını içeriyor. Aynı şekilde bu haktan devlet memurlarının da yararlanması isteniyor.

MİLYONLARCA EMEKLİ VE MEMURU İLGİLENDİRİYOR

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından sunulan kanun teklifi bugün yılbaşı sonrası TBMM’nin ilk iş gününde oylanacak. Karar TBMM’den geçerse onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanının da onay vermesi halinde emekliler Ocak 2023 maaş zammına ek olarak her ay maaşlarının yüzde 3’ü kadar ek ödeme alacak. Aynı haklar devlet memurları için de geçerli olacak.

TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre emekli ve memura verilecek olan refah payı maaş üzerinden hesaplanacak. Bu durumda da 10 bin TL emekli maaşı alan bir kişinin maaşına eklenecek yüzde 3 refah payı 300 TL olacak.

İNTİBAK ZAMMI BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

Diğer yandan emekliler devletten intibak zammı da bekliyor. Bu yıl EYT ve 3600 ek gösterge konusunun çözülmesi ile emeklinin de bu yönde beklentisi arttı. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin intibak zammı hakkı olduğunu hatırlatarak devletten bu konuda adım atmasını istedi.

Başa dön tuşu