Ekonomi

TBMM’den taze çıktı! Son dakika müjdesi sosyal yardım alalara geldi! E-Devlet’ten başvuru yapana 4 bin 333 TL aylık maaş verilecek

Az önce meclisten geçti. E-Devletten başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine 4333 TL nakit yardım verilecek. Her ay düzenli ödeme yapılacak.

TBMM’den taze çıktı! Son dakika müjdesi sosyal yardım alalara geldi! E-Devlet’ten başvuru yapana 4 bin 333 TL aylık maaş verilecek. Yeni yıl sonrası TBMM’nin çalışmaya başlaması ile birlikte ilk müjdeli haber ihtiyaç sahibi vatandaşlara geldi. Dar gelirli ve yardıma muhtaç olan devletten sosyal yardım alanlar her ay düzenli olarak 4333 TL ödeme alacak. Milyonlarca kişinin faydalandı tüm sosyal yardım ödemelerinde artış olurken özellikle evde bakım maaşı rekora koşuyor. Evde hasta yaşlı ve engelli yakınına bakan kişiler e-Devletten başvuru yaparak onay almaları durumunda aylık ödeme alacak. Başvuru şartları da belli oldu.

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı her ay milyonlarca kişiye sosyal yardım ödemesi yapıyor. Özellikle 2023 yılının gelmesiyle birlikte zamlı sosyal yardım ödemeleri de merak konusu olmuştu. Bakanlık tarafından yeni ödeme miktarları açıklandı. TBMM’den onay almasıyla birlikte resmi gazetede yayınlanan zamlı sosyal yardımlar netleşti. 2023 yılında evde hasta yaşlı yakınına bakan kişilere verilecek olan evde bakım maaşı 4333 TL’ye yükseldi. E-Devlet üzerinden başvuru yapanlar onay almaları durumunda Ocak Ayı’nın on beşinden itibaren zamlı maaşlarını almaya başlayacak. Peki, evde bakım maaşı başvuru şartları neler? Kimler evde bakım maaşı alabilir?

2023 ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından dar gelirli ihtiyaç sahibi kişilere her ay düzenli sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Ödemelerden biri de evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınına bakan kişilere verilen evde bakım maaşı oluyor. Evde bakım maaşı, memur maaş katsayısına göre her altı ayda bir yeniden hesaplanıyor. 2023 zamlı evde bakım maaşı da belli oldu. Yapılan yüzde otuzluk artış sonrasında evde bakım maaşı 4333 TL’ye yükseldi. Yani şubat ayından itibaren evde bakım maaşı alanlar ödemelerini zamlı olarak hesaplarından çekebilecek.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından aranan kriterlere uygun olmak gerekiyor. Bu kriterlerden en önemlisi de gelir kriteri. Tüm sosyal yardımlar da olduğu gibi evde bakım maaşı almak için de hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor. Bunun yanı sıra engelli bir kişiye bakıyorsanız engellilik durumunu gösteren raporda teslim etmeniz gerekiyor. Gerekli şartları taşıyanlar yapılan inceleme sonrasında hemen takip eden on gün içerisinde maaş almaya başlıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Evde bakım parası ya da evde bakım aylığı olarak da bilinen evde bakım maaşı başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. TC kimlik no ve şifreyle e-Devlet girişi yaptıktan sonra aile bakanlığı sekmesi altında bulunan evde bakım maaşı başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız önemli. Yalan beyan vermeniz durumunda hem maaş kesiliyor hem de cezai işlem uygulanıyor

Yine evde bakım maaşı başvurusunu aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakıfları aracılığı ile de yapabilirsiniz. Bakıma muhtaç kişinin kimliği ve kendi kimliğinizle birlikte vakıflara başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

EVDE BAKIM MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Evde bakım maaşı, gelir kriterinin ihlal edilmesi, engelli kişinin hayatını kaybetmesi, verilen bilgilerin doğru olmadığının tespit edilmesi halinde kesilebiliyor. Gelir durumunun değişmesi halinde de evde bakım maaşı kesilebilir…

OCAK AYI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK 2023

Ocak ayı evde bakım maaşı ödemeleri için tarih belli oldu. Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 Ocak ayı evde bakım yardımı ödemeleri 15 Ocak tarihinde hesaplara geçmeye başlayacak. Ödemeler ay sonuna kadar farklı illerde devam edecek. 15 Ocak tarihinden itibaren aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlanacak.

Başa dön tuşu