Ekonomi

Tek bir şart var! Devlet çalışmayan ev hanımlarına 1000 TL maaş bağlayacak

Aile Bakanlığı tek bir şart karşılığında çalışmayan ev hanımlarına 1000 TL sosyal yardım verecek. Başvuru şartları ve merak edilenler haberimizde…

Tek bir şart var! Devlet çalışmayan ev hanımlarına 1000 TL maaş bağlayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ekonomik durumu yeterli olmayan ve çalışmayan ev hanımlarına sosyal destek verilecek. Bakanlık, yasal anlamda nikahlı eşini kaybeden ev hanımlarına tek bir şart karşılığında 1000 TL maaş bağlıyor. Başvuru şartları ve detaylar ortaya çıktı.

Devlet, ihtiyaç sahibi olan ailelere sosyal destek ödemelerine 2022 yılının son ayında da devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ve dar gelirli aileler için ödenen desteklere çalışmayan ev hanımlarına verilecek olan yardımlarda eklendi. Bakanlık tarafından eşini kaybeden kadınlara 1000 TL aylık düzenli sosyal yardım ödemesi verilecek. Çalışmayan ev hanımlarına verilecek yardım için tek bir şart bulunuyor. Aile Bakanlığı yardım ödemesi başvuru şartları ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Eşi vefat eden kadınlar alabiliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat eden çalışmayan ev hanımlarına yönelik yeni yardım programı başlattı. Program kapsamında sosyal güvencesi bulunmayan ve çalışmayan kadınlar bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yaparak Aylık 1000 TL maaş alabiliyor. Yardım başvurusu e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. 3294 sayılı kanun kapsamında eşini kaybeden yoksul kadınlara verilecek olan yardım dul aylığı olarak biliniyor.

Dul aylığı almak için başvuru nereye yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşini kaybeden kadınlara sağlanan dul aylığı e-devlet üzerinden yapılan başvurular sonucunda bağlanıyor. Bakanlık, Çankaya’da bulunan genel merkez üzerinden de başvuru yapılmasına izin veriyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapacağınız bu başvuruların sonucu sadece 10 gün içinde belli oluyor. Başvurusu onaylanan kadınlar düzenli olarak devletten bu sosyal yardımı alabiliyor. Başvuru şartları arasında sadece kadının çalışmıyor olması aranıyor. Yani sosyal güvencesi olmayan eşini kaybetmiş tüm kadınlar başvuru yapmaları durumunda dul aylığı alabiliyor.

Aylık 1000 TL olarak verilen dul aylığı için ödemeler PTT aracılığı ile hesaplara yatırılıyor.

Başa dön tuşu