Ekonomi

Tek bir şartla 1.297 TL her ay maaş ödenecek! Doğum yılı sonu 4,5,6,7 olanlar hemen başvuru yapsın

Her ay 1.297 TL maaş ödenecek. Başvuru için tek bir şart var. Doğum tarihinin sonu 4,5,6,7 olanlar başvuru yapabiliyor. Üstelik Ocak’ta o ödemelere de zam gelecek.

Tek bir şartla 1.297 TL her ay maaş ödenecek! Doğum yılı sonu 4,5,6,7 olanlar hemen başvuru yapsın. Ocak 2023 maaş zamları milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor. Asgari ücret ve emekli zammına ek olarak Ocak ayında sosyal yardımlara da zam gelecek. Milyonlarca kişinin yararlandığı sosyal yardım ödemeleri 6 aylık enflasyon oranında artacak. Ocak ayında zam yapılacak olan sosyal yardım ödemelerinden biri de engelli maaşı oldu. 2023 ocak engelli maaşı zammı ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Peki 2023 Engelli aylığı kaç TL olacak? 2023 engelli maaşı zammı ve yaşlılık aylığı zammı haberimizde…

Yeni yıl öncesi asgari ücret zammı ve emekli maaş zammı gündemde. Ama yılbaşında sadece bu maaşlara zam gelmeyecek. Aynı zamanda sosyal yardımlarda yılbaşında enflasyon oranında artış olacak. Zam yapılacak olan ödemeler arasında engelli ve yaşlılık aylığı da bulunuyor. 2023 Ocak zammı ile Engelli ve yaşlılık aylığı ne kadar olacak? İşte 2023 yaşlı ve engelli maaş zamları…

ENGELLİ MAAŞ ZAMMI OCAK 2023

Yeni yıl için geri sayım devam ederken herkes maaş zamlarını merak ediyor ve yakından takip ediyor. Sadece asgari ücret ve emekli maaş zamları değil yeni yılda engelli maaş zammı ve yaşlılık aylığı zammı da merak ediliyor. Şu anda engelli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı belli olmadı. Çünkü engelli aylığı 6 aylık enflasyon rakamlarına göre artıyor. Yani Aralık ayı enflasyon rakamlarının belli olması bekleniyor. Ancak asgari ücret zammı da engelli maaşı için önemli. Eğer engelli maaşına yılbaşına yüzde 30 zam gelirse 40-60 oranında engelliliği bulunan kişiler 1.461 TL maaş alacak.

GÜNCEL ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?

Peki 2022 yılında güncel engelli maaşı ne kadar? Şu anda 40-69 oranında engelli vatandaşlara 865 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli vatandaşlara ise 1.298 TL maaş ödemesi yapılıyor.

ENGELLİ MAAŞI HANGİ GÜNLERDE ÖDENİYOR

Engelli kişilerin doğum gününe göre ödeme tarihleri değişiyor. Engelli aylığı ödeme tarihleri şöyle:

Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5. günü

Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6. günü

Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7. günü

Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8. günü

Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9. günü ödeme alıyor.

65 YAŞ AYLIĞI 2023 ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Yeni yılda 65 yaş aylığına da zam gelecek. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü kişilere bağlanan 65 yaş aylığı yeni yılda artacak. Şu anda bin 650 TL olarak ödenen yaşlılık aylığı için henüz zam oranı belli değil. 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasıyla yaşlılık aylığı artışı da ortaya çıkacak.

Başa dön tuşu