Yaşam

Tokat Medical Park yoğun bakımdaki hastaya işkence görüntüleri kan dondurdu! Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama geldi

Tokat Medical Park Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören yaşlı bir hastanın iki hemşire tarafından kötü muameleye maruz kaldığı anlar kameralara saniye saniye yansıdı. Yoğun bakım ünitesindeki felçli hastanın iki hemşire tarafından işkence gördüğü anlara ait görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle tepkiler peş peşe gelirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da bu skandal olayla ilgili açıklama geldi.

Tepkilerin çığ gibi büyüdüğü şiddet olayında 1’i erkek 2 hemşirenin yoğun bakımda cihazlara bağlı olan hastanın kolunu yatağa bağladıkları, çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle yüzüne baskı uyguladıkları anlar kameralara yansıdı. Skandal olayı gören hasta yakınları ise konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. 62 yaşındaki Metin Akça’ya yapılanlar sosyal medyada da geniş yer bulurken Sağlık Bakanı Koca, ‘Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın’ dedi.

YOĞUN BAKIMDA SKANDAL GÖRÜNTÜLER

Olay, 9 Temmuz’da Tokat’ta meydana geldi. Fransa’da yaşadığı öğrenilen ve tatil için memleketi Tokat’a gelen Metin Akça, ilk olarak Tokat Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Beyin kanaması geçirdiği belirlenen hastanın yakınları Akça’yı Medical Park Hastanesi’ne götürdü. Medical Park Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Akça, yoğun bakımda olduğu için yakınları tarafından ziyaret edilemedi. Dışarda bulunan servis kamerasından Akça’nın durumunu takip eden yakınları izledikleri görüntüler karşısında büyük bir şok yaşadı.

İŞKENCE GÖRÜNTÜLERİ İNFİAL YARATTI

Metin Akça’nın yoğun bakım hemşireleri H.K. ve M.H. tarafından kötü muameleye maruz kaldığını gören yakınları, hemen cep telefonu kameralarıyla bu anları kayıt altına aldı. Skandal görüntülerde 1’i erkek olan 2 hemşirenin cihazlara bağlı yatan Metin Akça’nın kolunu yatağa bağladığı, çarşafla yüzünü kapattığı ve elleriyle yüzüne baskı uyguladığı anlar yer aldı. Görüntüleri izleyen hasta yakınları hemen Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Olayın ardından erkek hemşire M.A.’nın işine son verildi. Görüntülerdeki diğer hemşire H.K.’ya ise önce kınama cezası verildi ardından onun da işi sonlandırıldı. Yoğun bakımda kötü muameleye maruz kalan hasta Metin Akça ise tedavisinin ardından hastaneden taburcu edildi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sosyal medyada hızla yayılan ve infial yaratan işkence görüntüleri ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Tokat Medical Park Hastanesi’nde kaydedildiği belirtilen, bir hastanın bazı çalışanlarca şiddete maruz kaldığını gösteren görüntüler üzücü ve kabul edilemezdir. Bakanlığımız ilgili hastanede derhal soruşturma başlatmıştır. Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.’ ifadelerine yer verdi. Bu açıklamanın hemen ardından Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler söz konusu hastaneye giderek inceleme başlattı. Bakan Koca’dan konuyla ilgili gelen yapılan son açıklamada ise ‘Sağlık Bakanlığı yetkilileri dün gece 5’te ulaştıkları Tokat’ta incelemelerine devam ediyor.’ ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu