Ekonomi

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından dolar ve euro kurlarında hareketlilik! enflasyonun kurlara etkisi ne oldu?

Milyonları etkileten Aralık ayı enflasyon rakamları belli oldu. Açıklanan rakamlara göre dolar ve euro kurları nasıl bir değişiklik gösterdi? İşte kurlarda merak edilen son durum…

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından dolar ve euro kurlarında hareketlilik! enflasyonun kurlara etkisi ne oldu? TÜİK’in bugün açıkladığı veriler, emekli ve memur maaşlarına gelecek olan zamları belirleyecek. Ancak birçok kişinin merak ettiği diğer konu ise; enflasyon rakamlarının dolar ve euro kurlarının seyrini nasıl değiştireceği. TÜİK’i n açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından dolar ve euro kurları da yukarı yönlü hareket etmeye başladı. İşte beklenilen enflasyon oranları ve dolar- euro kurlarında değişen hareketlilik…

Sürekli yükselen enflasyon rakamları halkın refahını düşürmeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ve enflasyonun sürekli artması vatandaşın alım gücünü de günden güne düşürmeye devam ediyor. Bu konu göz önünde bulundurularak geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yüzde 54 oranında bşr zam yapılarak 8500 liraya çıkarılmıştı. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranı ise TÜİK’in açıklayacağı Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından yıllık enflasyon oranının belirlenmesi ile hesaplanacak. TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. artık gözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı maaş zamlarına çevrildi.

ARALIK AYI ENFLASYONU AÇIKLANDI

TÜİK’in hesapladığı verilere göre Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yıllık enflasyon oranı 64.27 olarak belirlendi. TÜFE Aralık ayında 1.18’lik bir artış gösterdi.

ENAG’ın açıklamalarına göre E-TÜFE’nin 2022 yılında gördüğü artış 137.55 oldu. Son 6 ayda gözlenen enflasyon artışı ise 38.57 oldu. Yıllık enflasyon Kasım ayında 170.70i görmüştü. ENAG E-TÜFE’si Ekim ayında gördüğü 185 rakamının ardından gerilemeye başladı. Dolar kuru bu sabah TÜİK’ten gelen açıklama ile beraber yükselişe geçti.

DOLAR KURU NE KADAR

Bu yıl oldukça yükselen ve rekorlarına rekor katarak tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan dolar sabah 18.7158 seviyesinden işlem görürken, TÜİK’ten gelen açıklamanın ardından 18.73 seviyesine yükseldi.

EURO KURU NE KADAR

2022 yılının son günü yeni rekorunu kırarak 20li seviyelere yükselen euro bugün normal seyrine dönerek 19.9606 seyrinde ilerlerken enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından 19.95 seviyesine geriledi.

Başa dön tuşu