Ekonomi

Tüm bankalara Merkez Bankası’ndan talimat gitti! İhtiyaç kredisinde faiz oranları değişiyor! Üst sınır belirlendi!

Bankaların ihtiyaç kredilerine yönelik Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından talimat gönderildi. Son dönemde vatandaşların artan nakit ihtiyaçları için çok sık tercih ettikleri ihtiyaç kredilerine yönelik üst sınır konusunda yazı gönderildi.

TCMB tarafından bankalara gönderilen yazıda tüketici kredilerinde faiz oranları için üst sınırın ne kadar olması gerektiği bildirildi. Söz konusu faiz oranlarının üzerinde faiz oranları sunan bankaların ise menkul kıymet tutma yükümlülüklerinin olacağı açıklandı. Merkez Bankası’ndan gelen bu hamle sonrasında yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşürülmesi bekleniyor. Aylık faiz oranlarında üst sınırın ne kadar olması gerektiği açıklandı.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ ÜST SINIRI BELLİ OLDU!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından ihtiyaç kredilerine yönelik yeni yeni bir karara imza atıldı. Örtülü faiz üst sınırına ilişkin yazı tüm bankalara gönderildi. Söz konusu sınırın aşılması halinde ise bankaların menkul kıymet tutma yükümlülüğü olduğu açıklandı. Bloomberg HT’de yer alan habere göre tüketicilere kullandırılacak ihtiyaç kredilerinde, faiz veya kâr payı oranının Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1.8 ile 2.0 katı arasında olanlara birinci kademede, 2.0 katından yüksek olanlara ise ikinci kademe menkul kıymet tutma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

BU kapsamda otomobil ve konut kredileri haricinde tüketicilere kullandırılacak ihtiyaç kredilerinde MK kapsamında girmeyecek en yüksek aylık faiz oranının ise 1.37 olacağı bildirildi. Bu seviyenin üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul kıymet tutma yükümlülüğü olacak.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen yeni yazıda ihtiyaç kredilerinde üst sınırın yüzde 1,37 olması gerektiği bildirildi. Bu sınırı aşanlara ise farklı kademelerde menkul kıymet bulundurma şartı getirildi. Bu hamle sonrasında bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının da değişmesi bekleniyor.

Mevcut durumda birçok banka tarafından ihtiyaç kredilerinde yüzde 1,55 ve yüzde 2,00 arasında faiz oranları uygulanıyor. Yeni üst sınırın belirlenmesinin ardından bu faiz oranlarında da bankaların indirim uygulayabileceği yönünde beklentiler ise artmış durumda.

Başa dön tuşu