Ekonomi

Tüm Çalışanlara 7325 TL Ödeme Yapılacak! Sosyal Yardım Başvurusu Başladı Kaçırmayın

Devlet tarafından hayata geçirilen ve ödenmeye devam edilen birçok sosyal yardım bulunuyor. Ancak asgari ücretli de olsa çalışan ve düzenli gelire sahip olan pek çok vatandaş bu yardımların birçoğundan yararlanamıyor. Öte yandan bazı sosyal yardımlar için gelir şartı aranmaması nedeniyle asgari ücretli ve ekonomik durumu çok iyi olmayan vatandaşlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor! Asgari ücretli çalışanların yararlanabileceği sosyal yardımlar nelerdir? Başvuru nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla sizler için hazırladık…

Emeklisinden ihtiyaç sahibi ailesine, ev hanımından yaşlısına toplumun hemen hemen her kesimine hitap eden sosyal yardım ve hizmetler bulunuyor. Bu kapsamda asgari ücretli olarak çalışıp da düzenli geliri olduğu için pek çok sosyal yardımdan yararlanamayan vatandaşlar ise alabilecekleri sosyal yardımları araştırıyor. Sigortalı olduğu ve geliri olduğu için birçok sosyal yardım şartını sağlayamayan asgari ücretli çalışanların yararlanabileceği sosyal yardımlar nelerdir? Başvuru nasıl yapılır? Bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladık…

Sigortalı Çalışanlara 7325 TL Ödeme Müjdesi

Sigortalı olarak çalışan ve en azından asgari ücret alan çalışanlar, birçok Devlet yardımından ne yazıkki yararlanamıyor. Şöyle ki birçok sosyal yardım için sigortalı olmamak ve gelirinin bulunmaması gibi şartlar aranıyor. Ancak sigortalı olan kadın ve erkek çalışanlara doğum izni yardımı Devlet tarafından sağlanıyor. Yani doğum izni yardımı için sigortalılık bir engel değil. Kanuni bir hak olarak anne olacak kadın çalışana, doğumdan önce ve sonra 8’er haftalık doğum izni süreleri tanınmış olup, bu sürelerde ücret/maaş ödemeleri Devlet tarafından karşılanmaktadır.

Asgari ücretli bir çalışan doğum sürecinde 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilirken, Devlet de bu 16 hafta için asgari ücretli kadın çalışana 7.325 TL ödeme yapmaktadır.

Sigortalı kadın anne çalışanların yararlanabileceği bir diğer yardım ise Emzirme Parasıdır. Devlet, bebeği olan kadın çalışanlara tek sefere mahsus 202 TL destek ödemesi gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, 2015 Mayıs ayı itibariyle doğan bir çocuk için Devletten ailelere 300 TL doğum yardımı da ödenmektedir. 2015 Mayıs ayından sonra dünyaya gelen ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası ödenmektedir. Doğum parası alabilmek için Anne veya Babadan en az birinin T.C vatandaşı olması şartı aranmaktadır.

Sigortalı asgari ücretli bir çalışana cenaze yardımı ödemesi de SGK tarafından yapılmaktadır. Sigortalı bir çalışanın hayatını kaybetmesi halinde, 1. dereceden yakınlarına gerekli şartların varlığı halinde cenaze yardımı ödemesi tek seferlik gerçekleştirilmektedir.

Başa dön tuşu