Medya

Uzmanlar uyarıyor! Çocuğunuzda bu hastalık varsa ihmal etmeyin

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Yunus Karadavut, bademcik ve geniz eti sorunlarının genelde okul çağı ve okul öncesi çocuklarında sık rastlandığını söylerken, aynı zamanda geniz etinin normalden büyük olmasının sağlık sorunlarına sebep olduğunu ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi müdahalelere başvurulması gerektiğini belirtti.

Bademcik ve geniz eti ameliyatları ile ilgili açıklama yapan KBB Kliniği’nde Opr. Dr. Yunus Karadavut, “Küçük dil, geniz eti ve yumuşak damağın ardındaki, boğaz üst – arka kısımdaki burunla birleştiği bölgede yer alıyor. Tonsil (bademcikler) ise boğaz girişindeki her iki tarafta küçük dil ile dil kökü arkasına yerleşen, boyutları farklı olabilen lenfoid dokudur. Geniz eti ve bademcik, sindirim sistemi ve solunum sistemi başlangıcında yerleşerek solunun hava ve alınan içecek, yiyecekle ilk temasa geçen bağışıklık sistemi dokularıdır. Genellikle bununla alakalı sorunlar okul öncesi ve okul çağında olan çocuklarda sık görülür. Okulların açık olması ve soğuk havalar, artan üst solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlar da geniz eti ve bademcik problemleri tetiklenmektedir.” açıklamasında bulundu.

İlaç tedavisi etkisiz olursa cerrahi müdahale

Geniz etinden kaynaklı şikayetlerle alakalı konuşan KBB Uzmanı Opr. Dr. Karadavut şunları aktardı:

“Normalden daha fazla geniz etinin büyümesi, ağzı açık uyuma, burun tıkanıklığı, uyku apnesi, horlama, diş/yüz/çene gelişiminde bozukluklar, sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, işitme kaybı, sık orta kulak iltihapları, sinüzitler, iştahsızlık, ağız kokusu gibi şikayetlere sebep olabiliyor. Ayriyeten çocuklarda 5 ila 6’dan fazla bademcik apsesi öyküsü, ateşli bademcik iltihabı, uyku apnesi, bademciklerin aşırı büyüklüğüne bağlı horlama, yutma güçlüğü gibi durumlar varsa ancak cerrahi önerilmektedir.”

Ameliyatın 3 yaşından sonra yapılması tercih ediliyor

Opr. Dr. Karadavut, bademcik ve geniz eti ameliyatı için 3 yaşından sonrasını öneriyor. Karadavut, “Fakat uykuda nefes durması, apne gibi sorunlar yaşanıyorsa ameliyat daha erken yaşta da yapılabilir. Bademcik ve geniz eti problemlerinde, bazen orta kulak enfeksiyonlarında, geçmeyen orta kulakta sıvı işitme kaybı gibi durumlarda, geniz eti – bademcik ameliyatları ile birlikte, kulak tüpü takılması işlemi de uygulanabilmektedir.” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu