Yaşam

Uzun, soğuk kış aylarında sağlıklı kalmak için 9 ipucu

Kış kolay değil… Ve biz sadece garaj yolundan kar küremekten bahsetmiyoruz. Soğuk hava ayları, grip böceklerinden kuru cilde ve kış hüznüne kadar bir dizi sağlık sorununu beraberinde getirir.

Ancak sorunları en aza indirmek ve bahara kadar sağlıklı ve mutlu kalmak için atabileceğiniz adımlar var. (Ek bir bonus mu? Bu adımlar kar botu gerektirmez.)

Çatlamış dudaklara veda öpücüğü

Kış dudaklarınıza sert gelebilir. Dışarıdaki soğuk hava ve içerideki fırında kurutulmuş hava, dudaklarınızı kurutmak için birlikte çalışır ve bu da dudaklarınızı ağrılı bir şekilde çatlatabilir ve çatlatabilir. Bu sıkıntıdan kaçınmak ister misiniz? Dudaklarınızı korumak için bu altı ipucuyla başlayın.

Saç endişeleri

Kaşmir bir süvetere ne kadar dikkatli davrandığınızı bir düşünün. Kış aylarında saçlarınıza bakım yaparken de aynı nazik yaklaşımı benimseyin. Nazik fırçalama, saçlarınızı sağlıklı tutmak için birçok ipucundan biridir.

Cildiniz için kazanın

Kış havası cildinizi kaşıntılı, kırmızı ve pul pul dökebilir. Vücudunuzun en büyük organından bahsettiğimiz göz önüne alındığında, bu BÜYÜK bir acıya dönüşebilir. Öyleyse, kendi cildinizde daha rahat hissetmek için bu yedi ipucunu deneyin.

Daha kolay nefes al

Kuru kış havasını koklamak sinüslerinizi kurutabilir. Ve burun boşluklarınızda daha az yapışkan mukus düşüncesi cazip gelse de ideal değildir. Sebep? O yapışkan madde, sizi enfekte etmeden önce mikropları hapsederek sizi korur.

Bronşit, sinüzit ve hatta burun kanaması gibi solunum yolu rahatsızlıklarının kış aylarında bu kadar yaygın olmasının bir nedeni de budur. Kendinizi korumak için bu ipuçlarını kullanın.

Kış astımı da büyük bir sorun olabilir! İşte onu yönetmenin yedi yolu

El yıkamanın önemi son birkaç yılda COVID-19 ile bir veya iki kez dile getirildi. Bil bakalım ne oldu? Bir pandemi sırasında bu sadece iyi bir fikir değil. İyi el hijyeni, gripten pembe göze kadar her şeyden daha iyi kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sadece su ekleyin

Önceki öğelerin tümünde ortak bir tema fark ettiniz mi? Evet – kuru hava. Bir nemlendiriciyi çalıştırmak, birçok soruna kapı açan sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Nemlendiricinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenin.

Alerji uyarısı

Alerjiler kışı geçirmez. Soğuk havalarda içeride kapalı kalmak, toz akarlarına, küflere veya evcil hayvanlara alerjisi olan herkes için hayatı zorlaştırabilir. Hapşırmayı ve kaşınmayı minimumda tutmak için bu taktikleri deneyin.

Ağır bir konu

Kış tatilleri getirir… Bu da şenlikli toplantıları getirir… Bu da yiyecek getirir. Bir sürü yiyecek. Soğuk aylarda birkaç kilo almak yaygındır. Engellemek mi istiyorsunuz? Soğukta nasıl aktif kalacağınızı öğrenerek fitness rutininizi sürdürün.

Kış depresyonu

Güneş ışığı, kışın büyük bir bölümünde giderek daha nadir görülen görünümler oluşturur ve bu da ruh halinizi biraz karanlık yapabilir. Uyku bozuklukları, azalan enerji ve motivasyon eksikliği gibi mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) semptomlarını göz ardı etmeyin.

Işık terapisi, günlerinizi aydınlatmak için kullanılabilecek çeşitli yöntemlerden biridir. Bir programa başlamadan önce bir sağlık kuruluşu ile konuşun.

Başa dön tuşu