Ekonomi

Ve belli oldu! Sigara zammı artık kesin! İçki ve Sigaraya gelen ÖTV zam oranı az önce açıklandı! Tiryakiler son sigarasını yakacak

Sigaraya zam haberi az önce geldi. Türkiye İstatistik Kurumunun enflasyon verilerini açıklaması sonrası içki ve sigaraya gelen ÖTV zammı oranı belli oldu. Peki Sigaraya ne kadar zam gelecek? Alkol fiyatlarına zam var mı?

Ve belli oldu! Sigara zammı artık kesin! İçki ve sigaraya gelen ÖTV zam oranı az önce açıklandı! Tiryakiler son sigarasını yakacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Böylece yıllık enflasyon verileri ve 6 aylık enflasyon oranları ortaya çıktı. Tiryakilerin merakla beklediği sigaraya ÖTV zammı oranı da belli olmuş oldu. Peki sigara ve içkiye ne kadar zam gelecek? Sigara zammı ne kadar olacak? Alkol ve sigaraya zam var mı?

Merakla beklenen enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte sigara ve içkiye gelecek zam oranı da belli olmuş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu ÖTV zammı oranı duyurdu. Yapılan açıklamaya göre ÖTV tutarında otomatik artış yüzde 22.29 olarak gerçekleşecek. Peki, Sigaraya ne kadar zam gelecek? Sigara fiyatlarına zam var mı? Alkol ve sigara zammı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

İÇKİ VE SİGARA FİYATLARINDA ÖTV ZAMMI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından merakla beklenen 2022 Aralık enflasyon verileri belli oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayında enflasyon yıllık bazda yüzde altmış 4.27 olarak gerçekleşti. Açıklanan verilere göre TÜFE ise Aralık’ta yüzde 1.18 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verilerine göre yurt içi üretici fiyat endeksi oranları da belli oldu. Alkol ve tütün üzerinden alınan maktu ve asgari maktu tutarındaki otomatik artış oranları Böylelikle ortaya çıkmış oldu. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yurt içi üretici fiyat endeksi 22.29 oranında artış gösterdi. Bu artışla birlikte sigara ve içki fiyatlarından alınan ÖTV zammı da netleşmiş oldu. Yani Sigara ve alkolden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları bu oranda artış gösterecek.

SİGARA FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Tiryakiler şimdi Sigara fiyatlarına zam gelecek mi sorusunun yanıtını merak ediyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre ise ÖTV zammı Sigara fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Sektör kaynakları paket Başına 2 TL zam beklentisi olduğunu duyurdu. Eğer Sigara fiyatlarına 2 TL’lik artış yapılırsa en ucuz sigara fiyatı 31,50 liraya kadar yükselecek. Yani artık 30 liranın altında sigara kalmayacak.

Şu an için sigara markaları sigara zammı duyurusu yapmadı. Sigara fiyatlarına zam gelmesi halinde haberlerimiz de sizlerle paylaşacağız…

Başa dön tuşu