Ekonomi

Ve emeklinin beklediği müjde geldi! Ocak zammına ek seyyanen zam geliyor, piyango gibi maaş yatacak

Emekliler maaş zammı beklerken yılbaşı ikramiyesi müjdesi geldi. Emekliye 2023 yılında 1000 TL ikramiye ödenecek. Başvuru şartı da yok emekli maaşına ek olarak banka hesabına yatacak.

Ve emeklinin beklediği müjde geldi! Ocak zammına ek seyyanen zam geliyor, piyango gibi maaş yatacak. Emeklilere 2023 Ocak zammına ek olarak seyyanen zam müjdesi geldi. Milyonlarca SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak enflasyon verilerini Beklerken Türkiye Emekliler Derneği yeni müjdeyi duyurdu. Düşük emekli maaşları nedeniyle şikayetçi olan emeklilerin maaşına ek seyyanen zam yapılacak. Yani emekliler ocak ayında enflasyon zammına ek yeni bir zam daha alma şansına sahip olacak.

Emekliye maaş zammına ek seyyanen zam müjdesi geldi. 2023 zammına ek olarak 1000 TL de intibak zammı verilecek. Türkiye Emekliler Derneği tarafından Az önce yeni zam müjdesi açıklandı. Peki, hangi emekliler bu zamdan faydalanacak? 2023’te kimler intibak zammı alacak?

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ FAYDALANACAK

Asgari ücret zammı, EYT yasası ve 3600 ek gösterge düzenlemesi derken sıra geldi milyonlarca emeklinin maaşına. Seçim yılı öncesi hükümet birçok konuda elini taşın altına koyarken emekliye de yeni bir müjde verildi. Yeni yılda emekli maaş zammına ek olarak intibak zammı verilecek. Türkiye Emekliler Derneği başkanı Kazım Ergün konu ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Emeklilerin yıllardır bu haberi beklediğini hatırlatan Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarının yükseleceğini bildirdi.

OCAK 2023 ZAMMINA EK 1000 TL ARTIŞ

Milyonlarca emeklinin beklediği o haber hükümet tarafından da duyurulacak. Ocak 2023 emekli maaş zammı açıklaması ile birlikte seyyanen zam açıklaması anında yapılması bekleniyor. Özellikle en düşük emekli maaşına bu zamla birlikte ciddi bir artış yapılacak.

Seyyanen Zam konusunda daha önce de emekliler Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. 2000 yılından sonra emekli olanların düşük kalan emekli maaşlarının düzenlenmesi isteniyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu konunun TBMM’de bir yasa değişikliği ile yapılabileceğini belirterek davayı karara bağlamıştı. İntibak yasasından çıkıp çıkmayacağı artık TBMM’ye bağlı. Ancak hükümetin yeni yıl öncesi Bu konuda da Bir Adım atacağı ve seçimden önce emeklinin yüzünü bildireceği tahmin ediliyor.

EMEKLİ 2023 ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Diğer yandan milyonlarca emekli 2023 yılında alacakları zam oranlarını da merakla takip ediyor. Emekli 2023 zammı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Böylece temmuz-aralık döneminde enflasyon ortaya çıkacak ve emeklilerin maaşı da 6 aylık enflasyon oranında artacak.

Başa dön tuşu