Otomobil

Ve milyonların beklediği haber geldi! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı! ÖTV düzenlemesi hayata geçti!

Araç sahibi olmak isteyenlere Müjdeli Haber bu sabah verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı ile ÖTV matrahları yeniden belirlendi. Resmi gazetede yayınlanan ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi.

Ve milyonların beklediği haber geldi! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı! ÖTV düzenlemesi hayata geçti! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile sıfır araçlarda uygulanan özel tüketim vergisi matrahları yeniden düzenlendi. Kararı resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre sıfır araçlardan alınan ÖTV matrahı en düşük 184 bin TL’ye en yüksek ise 350 bin TL’ye yükseldi.

Sıfır araç satın almak isteyenler tarafından uzun süreden beri beklenen ÖTV matrahlarının yeniden belirlenmesi kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugünden itibaren geçerli olacak olan karara göre sıfır araçlarda yeni ÖTV matrahları belirlendi.

YENİ ÖTV MATRAHLARI NASIL OLDU?

ÖTV matrah düzenlemesi araç sahibi olmak isteyen milyonlarca kişi tarafından uzun süreden beri bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde Hazine Ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati müjdeli haberi vermiş ve düzenleme üzerinde çalışmaların başladığını duyurmuştu. ÖTV düzenlemesi resmi gazetenin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni ÖTV matrahları ise şu şekilde oldu;

“Motor silindir hacmi bin 600 metreküpü geçmeyip matrahı 184 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 45, matrahı 184 bin TL’yi aşıp 220 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 50, matrahı 220 bin TL’yi aşıp 250 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 60, matrahı 250 bin TL’yi aşıp 280 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 70, diğerlerinden yüzde 80 ÖTV alınacak.

Motor silindir hacmi bin 600 metreküpü geçen fakat 2 bin metreküpü geçmeyen, elektrik motoru da olup elektrik motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi bin 800 metreküpü geçmeyen ve matrahı 228 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 45, matrahı 228 bin TL’yi aşıp 350 bin TL’yi aşmayanlardan yüzde 50, diğerlerinden yüzde 80 ÖTV alınacak.”

ARAÇ ALMAK İSTEYENLER BAYRAM EDECEK

Bu haberin ardından sıfır araç sahibi olmak isteyenler artık bayram edecek. Çünkü ÖTV limitlerinin artması ile birlikte sıfır araçlarda ciddi bir indirim de söz konusu olacak. Bugünden itibaren otomobil satın almak isteyenler Yukarıdaki ÖTV matrahlarına göre alabilir.

Başa dön tuşu