Ekonomi

Ve tarih belli oldu! Milyonlar bu açıklamayı bekliyordu, bakan az önce duyurdu! EYT’liler ilk maaşlarını o tarihte alacak

Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi. Çalışma Bakanı az önce açıkladı. İşte EYT’lilerin ilk maaşı alacakları o tarih…

Ve tarih belli oldu! Milyonlar bu açıklamayı bekliyordu, bakan az önce duyurdu! EYT’liler ilk maaşlarını o tarihte alacak. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı ev sahipliğinde aylardır devam eden çalışmalar sonucunda EYT’liler için düzenleme hazırlanmıştı. Şimdi bu çalışma Meclis’e gelecek ve ardından kabul edilmesi durumunda 2.5 milyon vatandaş emekli olacak. Ancak hala düzenlemeyle ilgili soru işaretleri devam ediyor. En çok merak edilen konu da EYT yasası ne zaman Meclis’e gelecek sorusunun yanıtı oldu. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT’lilerin ilk maaşı alacağı tarihi açıkladı.

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile ilgili detayları cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Aralık tarihinde açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, prim ödeme gün sayısı, sigortalılık sayısı ve yaşı tamamlayanların yaş şartı olmadan emekli olacağını duyurmuştu. Düzenleme kapsamında yaklaşık 2.500.000 kişinin emekli olacağı tahmin ediliyor. Ancak hala kafalarda soru işaretleri de bulunuyor. Herhangi bir yaş sınırı olmayacak ancak hala EYT meclise gelmedi. Peki, EYT ne zaman Meclis’e gelecek? EYT’liler ne zaman maaş alacak?

ÇALIŞMA BAKANI’NDAN İLK MAAŞ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrasında gözler meclise çevrildi. EYT düzenlemesinin meclise gelmesi ve kabul edilmesi heyecanla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca kişinin merakla beklediği soruya yanıt verdi. İlk maaşlar ne zaman hesaplara yatacak sorusunun yanıtı bu açıklama ile birlikte belli oldu. Bakan bilgin, Ocak ayı sonunda yasa teklifinin TBMM plan ve bütçe Komisyonu’na gelebileceğini belirterek ilk maaşları şubat ya da mart ayında ödeneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili talimat verdiğini ve kökten çözüm istediğini söyleyen çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal güvenlik kurumuna iletilen tüm dosyaların bir ay içinde sonuca bağlanacağını söyledi.

YAŞ ORTALAMASI BELLİ OLDU

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin aynı zamanda 2 milyondan fazla kişinin EYT’den faydalanacağını belirtirken yaş ortalamasının da belli olduğunu söyledi. Şu anda yaş ortalamasının 49.9 olduğunu dile getiren Bakan Vedat Bilgin, bu sayı içinde yaklaşık 600.000 kamu görevlisinin bulunduğunu söyledi. Kamu görevlilerinin ortalama emekli maaşlarının 11.000 TL olduğunu belirten bakan Bilgin, şu anda kamu çalışanlarına verilen maaşların 13.000 TL ortalama da olduğunu belirterek kamu çalışanları için ilk etapta hemen emekli olmanın bir gereği olmadığını söyledi. O sebeple kamudan 51.000 kişinin emekli olmasını beklediklerini belirten çalışma Sosyal güvenlik Bakanı, bu sayede emekli sayısının düşeceğini söyledi.

KIDEM TAZMİNATI KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANMALI

Aynı şekilde Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışanların da yüksek maaşlarını kaybetmemek için ilk etapta emekli olmayacağını belirten çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli olacakları için ise mutlaka kıdem tazminatı konusunda işçi ve işveren arasında anlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu