Ekonomi

Vergi ve borç yapılandırma paketi resmen yürürlüğe girdi! 2 bin TL’ye kadar olan o borçlar sıfırlandı!

2021 yılının son çeyreğinden bu yana çok çeşitli faktörlerin etkisi ile yükselişini sürdüren enflasyon hem ülkemizin hem de diğer ülkelerin ekonomileri üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Pandeminin zarar vermiş olduğu ülke ekonomilerinin toparlanabilmesi amacı ile önemli adımlar atılırken Rusya- Ukrayna savaşının patlak vermesi, resesyon endişelerini giderek artırmaya başladı. Bu kapsamda rekor seviyelere ulaşan enflasyon, gündelik hayat şartlarının da giderek pahalılaşmasına sebebiyet verdi.

Uzun bir süredir temel ihtiyaçları dahil olmak üzere tüm hizmet kalemlerine yüksek fiyat seviyelerinden erişmek durumunda kalan milyonlarca vatandaş, ödemek ile yükümlü oldukları borçları dahi ödeyememeye başladı. Nakde olan ihtiyaçları giderek artan ve bu kapsamda da borç ödemeye yetişemeyen vatandaşlar karar kara düşünmeye devam ederlerken beklenen destek haberi dün itibari ile duyuruldu. Sene başında yetkililer tarafından müjdelenmiş olan 2023 yılı vergi ve borç yapılandırma paketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yürürlüğe girdi.

Azalan vergi ve borç tahsilatları sebebi ile kapsamı geniş tutulan vergi ve borç yapılandırma paketinin ayrıntıları merak edildi. 12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olan paketin içeriği, kamuoyu ile paylaşıldı.

31 MAYIS’A KADAR BAŞVURU YAPILABİLECEK!

2023 yılının başında duyurulmuş olan, dün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yürürlüğe girmiş olduğu duyurulan vergi ve borç yapılandırma paketi, milyonlarca borçlunun yüzünü güldürdü. Buna göre 2 bin TL’ye kadar olan vergi borçlarının sıfırlanacağı ifade edildi. Ayrıca trafik cezalarının da paketin kapsamına alındığı ve tüm borçlar için başvuruların 31 Mayıs tarihine kadar kabul edileceği bildirildi. Yetkililer, yapılandırmadan faydalanan vatandaşların ilk taksit ödemelerini haziran ayının sonunda yapacaklarını ifade etti.

DEPREMZEDELERE YÖNELİK HACİZ İŞLEMLERİ DURDURULACAK!

31 Aralık 2022 tarihinden önce oluşmuş olan vergi borçlarını ve diğer borç kalemlerini kapsayan yeni pakette, depremzedelere yönelik bir madde de yer aldı. Buna göre paketten yararlanacak olan depremzedelerin araçlarının ve konutlarının üzerinde bulunan hacizlerin kaldırılacağı ifade edildi.

Başa dön tuşu