Ekonomi

Vergi ve harçlara yeni zam yolda! 2023 vergi ve harç zamları cep yakacak, yüzde 122 zam uygulanacak

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğde yeniden değerleme oranının da yer aldığı ve bu kapsamda 2022 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 122,93 olarak uygulanacağı kaydedildi. Buna göre vergi ve harçlara yeni zam yolda. 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezaları, ehliyet-pasaport harçları da bu oranda artış gösterecek.

Bugün açıklanan Ekim ayı üretici enflasyonu verilerinin ardından 2023 yılı için vergi ve harçlara artış yapılırken esas alınacak yeniden değerleme oranı da belli oldu. Trafik cezaları da bu oranda zamlanacaklar arasında. İşte vergi ve harçlara yeni yılda uygulanacak zam oranı ve tüm detaylar…

VERGİ VE HARÇLARA ZAM YOLDA

Yeniden değerleme oranının da yer aldığı Gelir İdaresi Başkanlığı tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeniden değerleme oranı, yurt içi üretici fiyat endeksinin on iki aylık fiyat ortalaması esas alınarak belirleniyor. Bu kapsamda 2022 yılında yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak uygulanacak. Bu doğrultuda 2023 yılında ehliyet ve pasaport harçları, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezalarında da bu oranda bir artış olacak.

CEZA TUTARLARI DA ETKİLENECEK

Harç, vergi ve cezaların gelecek yılda ne kadar artacağı yeniden değerleme oranına göre belirlenmektedir. Bu kapsamda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ekim ayının sonunda on iki aylık ortalamalara göre yüzde 122,93 artış yaşadı. Yeni yılda harç, vergi ve ceza tutarlarının değerleme oranı kadar artması bekleniyor. Bu kapsamda 2023 yılında vergi, harç ve cezalara yüzde 122,93 oranında zam gelecek.

Başa dön tuşu