Teknoloji

Video oyunları siz ve beyniniz için iyi mi?

Oynamak beyin maddesini artırabilir ve bilişsel işlevi geliştirebilirken, denge anahtardır

Video oyunları önemli miktarda macera ve eğlence sunar. Tetris veya daha modern Candy Crush Saga gibi geleneksel oyunlar, başarılı olmak için belirli bir düzeyde strateji gerektiren kafa karıştırıcı beyin avcılarıdır.

Nintendo’nun Breath of the Wild veya Ubisoft’un Assassin’s Creed serisi gibi diğerleri, gerçek dünyadan ve tanıdık veya uzak yerlere bir kaçış sağlar. The Last of Us 2 gibi şiddet içerikli video oyunları bile kapsayıcılık ve erişilebilirlik seviyeleri, etkili hikaye anlatımı ve yenilikçi oyun tasarımıyla eleştirmenlerce beğenildi.

Ancak son yıllarda, türü ne olursa olsun, video oyunlarının artıları ve eksileri ve beyinlerimizi nasıl etkiledikleri, özellikle video oyunu bağımlılığı tartışılırken sıcak bir tartışma konusu oldu. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir akıl sağlığı bozukluğu olarak tanımlanan video oyunu bağımlılığı, araştırmacıları bunun bir bağımlılık mı yoksa akıl hastalığı olarak mı sınıflandırılması gerektiği konusunda tartışmaya iten tartışmalı bir tanıdır. Soru: Video oyunları sizin için iyi mi?

Pediatrik davranış sağlığı uzmanı Michael Manos, PhD, video oyunlarının beyninizi iyi ve kötü şekillerde nasıl etkilediğini ve video oyunu bağımlılığının ne zaman gerçek bir sorun olabileceğini açıklıyor.

Oyun beyniniz için iyi mi?

Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaşın altındaki çocukların ekran başında kalmamasını ve 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların hafta içi bir saat veya daha az, hafta sonu günlerinde ise üç saat ekran süresi almalarını tavsiye ediyor (ve Dr. Manos bunun iyi bir kural olduğunu kabul ediyor) başparmak).

Ancak 2.200’den fazla çocuk üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma, haftada 21 saatten fazla oynayan oyuncuların, dürtüsel davranış ve ezberleme açısından test edildiğinde, oyun oynamayanlardan daha iyi performans gösterdiğini keşfetti. Aslında araştırmacılar, oyun oynayanların beyinlerinin dikkat ve hafıza ile ilişkili bölgelerinde oyun oynamayanlara göre daha fazla aktiviteye sahip olduğunu gözlemlediler.

Çocukların beyinlerindeki bu değişikliklerin doğrudan nedenleri bilinmemekle birlikte, video oyunlarının olumlu etkilerine ilişkin bir dizi başka olumlu bulgu da bulunmaktadır.

Beyin maddesini artırır

Video oyunlarının dikkat kontrolü ve ödül işleme yoluyla beyin plastisitesini (beyninizin öğrenmeye tepki olarak değişme yeteneği) etkilediğini gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Buradaki fikir, dikkatinizi belirli bir göreve ne kadar çok yönlendirebilirseniz, o görevi tamamladığınızda o kadar çok uyarılırsınız. Oradan daha karmaşık görevlere geçebilirsiniz. Beyninizin gri maddesinin – beyninizin en dış katmanı – milyarlarca nöron içerdiğini ve hareketinizi kontrol etmekten, anılarınızı saklamaktan ve duygularınızı düzenlemekten sorumlu olduğunu düşündüğünüzde bu özellikle önemlidir. Temel olarak, ne kadar çok öğrenirseniz, beyniniz o kadar çok uyum sağlayabilir.

Manos, “Uyarıcılar gibi, video oyunları da beyindeki gri maddeyi artırabilir” diyor. “Gri madde birbirine bağlantı sağlar ve beyninizin bölümlerinin beyninizin diğer bölümleriyle iletişim kurmasını ve kendi algınızı geliştirmenizi sağlar.”

Uyarıcı aktivite sağlar

TV şovları ve filmlerin aksine, video oyunları etkileşimlidir ve ayrıntılara ve görev yönetimine dikkat etmeyi gerektirir. Örneğin, The Witcher veya Mass Effect gibi bir rol yapma oyununu (RPG) ele alalım: Oyunu yenmek için tamamlamanız gereken uzun bir ana görev hedefleri listesi var. Ancak, oyunun hikayesini ve ödül sistemini detaylandırmak için isteğe bağlı olan daha uzun bir yan hedefler listeniz de var.

Tamamladığınız her görev için, bir oyun genellikle sizi karakterinizin becerisini geliştirmek için deneyim puanlarıyla ödüllendirir. Ayrıca başarınızı simgeleyen oyun içi ödüller de alacaksınız. Bu risk ve ödül ilişkisi RPG’lere özgü değildir (bunu Animal Crossing gibi simülasyon oyunlarında da görürsünüz ), ancak bir sonrakine geçmeden önce bir oyunda ellerinden gelen her şeyi yapmak isteyen tamamlayıcılar için özellikle faydalıdır.

Manos, “Video oyunlarında sık sık ve art arda sürekli bir takviye yağmuru meydana gelir” diye açıklıyor. “Belirli bir durumun tehlikesi ve bir durumun çözümü, size gerçek hayatta çok fazla olmayan bir başarı duygusu verir. Bu, video oyunlarını inanılmaz derecede teşvik edici hale getiriyor.”

El-göz koordinasyonu gibi odaklanma ve görsel motor becerileri geliştirir

Ayrıntı ve etkileşim düzeyi nedeniyle, bir video oyununda belirli görevleri yerine getirmek için genellikle görsel ve işitsel ipuçlarına çok dikkat etmeniz gerekir.

Dr. Manos, “Bir video oyunu izlerken, görüş alanınıza giren her küçük şeye dikkat etmeniz ve buna tepki vermeniz gerekir” diyor. “Görsel olarak kontrast oluşturabilmek, bir şeyle diğeri arasındaki farkı anlayabilmek de video oyunları oynayarak geliştirilebilen bir beceridir.”

Bunu genellikle Tomb Raider veya Resident Evil gibi aksiyon-macera oyunlarında, çok sınırlı bir süre içinde ekrandaki bir sembolle eşleşen bir düğmeye basmanız gereken hızlı etkinliklere (veya QTE’lere) katıldığınızda görüyoruz. Bir şeyin olmasını emretmek.

Ancak Dr. Manos, video oyunlarının QTE’ler gibi mekaniklerle odaklanmayı ve el-göz koordinasyonunu geliştirebilse de, öğrenme için daha büyük bir fırsat sunan siste araba kullanmak gibi gerçek dünyadan örnekler olduğu konusunda uyarıyor.

“Sisin içinden geçiyorsanız, önünüzde ne olduğunu görmek için aşırı uyanık olmalısınız. Bu, gerçekten öğrenmek isteyeceğiniz bir beceri ve bu tür şeyler video oyunu oynayarak geliştirilebilir” diyor. “Fakat bir kişinin video oyununda bir şeyi ayırt edebilmesi, gerçek hayatta da ayırt edebileceği anlamına gelmez.”

Ayar değiştirme ve diğer bilişsel işlevler için yeteneği geliştirir

Set değiştirme, hızlı bir şekilde farklı görevler arasında ileri geri hareket etme yeteneğidir. Bir şeye başlama ve hemen diğerini alma yeteneği, bilişsel esnekliğinizi belirlemede önemli bir faktördür. Set değiştirmeyi genellikle çoklu görev yapmakla karıştırırız, ancak dikkatimizi bir şeyden diğerine yönlendirme yeteneği – örneğin bir podcast dinlerken ocakta yemek pişirmek veya çamaşır yıkamak için bir video oyununu duraklatmak gibi – önemli bir beceridir.

Manos, “İnsanlar sürekli görev değiştiriyor” diyor. “Bu yürütme işlevi, bir video oyunu oynarken biraz daha iyi olma eğilimindedir.”

Ayrıca, diğer bilişsel işlevler de video oyunlarıyla geliştirilebilir. Ticari video oyunu çalışmalarına ilişkin bu 2020 genel bakışı, farklı türde video oyunlarının farklı bilişsel işlevleri geliştirdiğini öne sürüyor. Örneğin, aksiyon video oyunları, birinin dikkatini yönlendirme ve belirli bilgileri filtreleme becerisini geliştirmekle yakından ilişkilidir. Tetris gibi geleneksel bulmaca oyunları, gezinme, algılama ve tanımada artan performansla ilişkilendirildi.

Video oyunları sizin için kötü olabilir mi?

Gördüğünüz gibi, video oyunlarının iyi etkileri geniştir, ancak bu etkileri oyun dışında gerçek hayatta yeniden yaratmak zordur. Bu, video oyunlarının olumsuz etkileri hakkında da doğrudur ve bu etkilerin hayatınızın diğer alanlarında tam olarak nasıl ortaya çıktığı hakkında tartışılacak çok şey vardır.

Video oyunları alanında araştırma yapmanın zorluğu, birkaç çalışmanın birbiriyle çelişmesi ve incelenen şeyin arkasındaki kesin mekanizmaları belirlemenin zor olmasıdır.

Fiziksel olarak aktif çocukların yalnızca video oyunları oynayanlardan daha hızlı reaksiyon sürelerine sahip olduğunu öne süren bunun gibi bazı araştırmalar küçük ve kapsamı çok dar. Video oyunları oynayan insanların deneyimlerinden ders alma ve çatışmayı yönetme becerilerinin arttığını öne süren bu araştırma gibi diğer araştırmalar çok daha geniş bir yaklaşıma sahip.

Video oyunları ve beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini bu kadar tartışmalı hale getiren şeylerden biri de, son on yılda internet ve video oyunu bağımlılıklarının yalnızca video oyunu bağımlılığına rağmen gerçek bir sorun olduğunu öne süren ve son on yılda yavaş yavaş gelişen çok sayıda araştırma olmasıdır. Dünya nüfusunun %3,05’ini etkiliyor.

Mental Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nın 2013 yılında “internet oyun bozukluğu” terimini eklemesinden bu yana, devam eden araştırmalar, video oyun bağımlılığının madde kullanım bozukluklarıyla ilgili diğer köklü bağımlılıklara benzer olduğunu ileri sürdü. Bunun nedeni kısmen, herhangi bir bağımlılığa sahip olduğunuzda beyninizin aynı bölümlerinin, özellikle de dopamin (kendini iyi hissetme hormonu) salgılayan bölümlerinin etkinleşmesi olabilir.

Spesifik olarak, çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları (MMORPG’ler) oynayan kişilerin, karakterlerinin seviyesini yükseltmek, sezonluk veya zamana duyarlı sınırlı oyunlara katılmak için sürekli mevcut olan baskı nedeniyle bir video oyunu bağımlılığı geliştirme riski en yüksek olan kişiler olduğuna inanılıyor. Etkinlikler ve oyun içi ödüllere sürekli erişim.

Dr. Manos, “Video oyunları o kadar teşvik edici ki çocuklar, sanki hayatları buymuş gibi onlarla etkileşimi sürdürmek istiyor” diyor. “Bir sonraki teşvik edici olay her zaman hemen köşededir ve o köşeye gitmeniz gerektiğini bilirsiniz. Bağımlılığı tetikleyen de budur.”

Ve bir çalışma, MMORPG oynayan oyuncularda konsantrasyon ve uzamsal farkındalık ve el-göz koordinasyonu gibi görsel motor yeteneklerinde bir artış keşfederken, aynı zamanda yapısal beyin farklılıkları ve öz kontrol kaybı keşfettiler.

Video oyunlarının beynimiz üzerindeki tam etkisini daha iyi anlamak için, oyun oynamayla ilgili belirli neden ve etkilere bakmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Aslında, bazı araştırmacılar, video oyunlarının beyin işlevi üzerindeki etkilerini incelerken, oyun endüstrisinde (oyun analitiği, oyun tasarımı ve oyuncu deneyimi ile) yapılan ilerlemeler ve bunun yanında tıbbi alanlardaki ilerlemeler nedeniyle multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğuna karar verdiler. Bilişsel bilim, makine öğrenimi ve sosyal bilimler.

Sizin veya çocuğunuzun video oyunları bağımlısı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Herhangi bir bağımlılıkta olduğu gibi, birinin hayatını ele geçirmeye ve günlük aktivitelere katılma ve bunlardan keyif alma becerilerini değiştirmeye başladığında, endişelenmek için bir neden olabilir.

Dr. Manos, “Ebeveynler çocuklarının belirli görevlerden kaçındığını, arkadaşlarla oynamak veya spora katılmak gibi belirli etkinlikleri video oyunlarıyla değiştirdiklerini fark etmeye başladıklarında, endişelenmeye başlamanız gerekir” diyor. “Bir çocuk, bir video oyunu oynamak için önceden yüksek ilgi duyulan bir aktiviteden fedakarlık etmeye veya ödün vermeye istekliyse, o zaman çocuğun gerçekte ne kadar süre oynadığını gözlemlemeye başlamak ve belki de oyun sürelerini sınırlamak yararlı olur.”

Bu, özellikle çocuğunuzdan oyunu durdurması veya kapatması istendiğinde duygusal patlamalar yaşıyorsa veya fiziksel olarak saldırganlaşıyorsa geçerlidir.

Dr. Manos, “Bir çocuğu video oyunundan uzaklaştırmak kolay değil” diyor. “Çocuk bir video oyunundan mahrum kaldığında duygusal tepkiler ortaya çıktığında, bu bir problemdir.”

Çocuğunuzun video oyunları oynayarak geçirdiği zamandan endişe ediyorsanız veya davranışları zamanla kötüleşiyorsa, altta yatan nedenlerin üstesinden gelmelerine yardımcı olması için bilişsel davranışçı terapiye ihtiyaç duyup duymadıklarını sağlık uzmanınıza veya çocuk terapistinize sorabilirsiniz. Video oyunlarına aşırı güvenmeye yol açar.

Ancak günün sonunda, çocuğunuz memnunsa, arkadaşları ve aile üyeleriyle sosyal ve fiziksel aktivitelere katılmaya devam ediyorsa ve çevrelerindeki dünyayı analiz etmek ve gezinmek için gerekli eleştirel düşünme becerilerini geliştiriyorsa, bunun bir zararı yoktur. Ara sıra video oyunu keyfine izin verirken.

“Ebeveynler oturup video oyunları oynarken çocuklarıyla oyun hakkında konuşarak, onu izleyerek ve hatta çocuklarıyla oynayarak etkileşim kurduklarında, bunun ebeveynler ve çocuklar için çok olumlu bir deneyim olabileceğine dair bazı olumlu bulgular var.

Başa dön tuşu