Teknoloji

VPN ile Instagram, YouTube, Twitter’a girenler dikkat! Bilgileriniz risk altında: Verilerinizi ele geçiriyorlar

Ücretsiz sunulan VPN ağları kullanıcılar için büyük bir soruna yol açabilmekte. VPN ile Instagram, YouTube ve Twitter’a bağlanan kullanıcılar tehlikenin farkında değil. Bilinçli bir şekilde kullanılmadığında VPN’ler kullanıcılar için büyük bir risk taşıyor. Hackerlar VPN’lerden faydalanarak hassas verileri ele geçiriyor. Uzmanlar ise VPN’ye yönelen kişileri karşılaşabilecekleri durumlara karşı uyarıyor.

Bazı VPN uygulamaları kullanıcılar için risk oluşturuyor. Bu kapsamda kullanıcılar virüslere maruz kalabiliyor veya kişisel bilgileri çalınabiliyor. Daha da önemlisi kullanıcılar farkında olmadan suçlu duruma düşebiliyor. Özellikle ücretsiz sunulan VPN ağları ile ilgili önemli uyarılarda bulunan Akademisyen Yazar Ecehan Ersöz, siber saldırganların VPN altyapılarına yönelik tehditleri bulunduğunu söyledi. İşte detaylar…

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR

İnternete girişte sorun yaşayan ve internetin yavaşlamasıyla VPN’lere yönelen çok sayıda kişiye önemli uyarılarda bulunan Ersöz, bazı VPN uygulamalarının kullanıcılar için büyük bir tehdit unsuru olduğunu söyledi ve kullanıcıların virüslere maruz kalabileceğini, kişisel bilgilerinin çalınabileceğini hatta cihazlarının yasal olmayan işlemler için kullanılarak farkında olmadan suçlu duruma düşebileceklerini belirtti. VPN teknolojisinin teorik bakımdan açık haberleşme altyapıları üzerinden güvenli bir iletişim sağlayabileceğini ancak bunun bazı şartları olduğunu aktaran Ersöz, bunun gerçekleşmesi için ilgili altyapının güvenli bir şekilde sağlanması, testlerin ve denetlemelerin yapılması gerektiğini ve burada siber güvenliğin önem kazandığını vurguladı.

CİHAZINIZ KÖTÜ İŞLEMLERE DAHİL EDİLEBİLİR

Özellikle ücretsiz sunulan VPN ağlarına dikkat çeken Ersöz, bu VPN ağlarının kullanıcılar için büyük sorunlar yaratabileceğini belirtti. Ücretsiz VPN’lerde merkezi bir sunucu altyapısı olmadığı için bilgisayarınız farkında olmadan hem kullanıcı hem de sunucu olarak sisteme bağlanabilir. Bu durumun kullanıcı için büyük bir risk taşıdığına dikkat çeken Ersöz, ‘Buradaki tehlike bu hizmetten yararlanan bir dış kullanıcı olmanın yanında aynı zamanda VPN ağı içerisinde faaliyette de bulunmak anlamına geliyor. Yine önemli bir risk, bilgisayarın bu işleyiş için açık hedef haline gelmesidir ki cihazın yasal olmayan işlemler için veya kendi kimliklerini gizlemek için kullanmalarını sağlayabilir. Aynı zamanda cihaza ait tüm donanımlara erişim sağlayabilirler.’ dedi. VPN kullanmanın suç teşkil etmediğini ancak cihazın dolaylı yoldan kötü işlemlere dahil olabileceğini ve kullanıcıların farkında olmadan suçlu duruma düşebileceğini de ekledi.

 

Başa dön tuşu