Ekonomi

Yarın hesaplara yatacak! Öğrenci yardımı ödemesi almak isteyenler dikkat! 1611 TL ödeme için başvurular bugün sona eriyor

Devlet, öğrenci yardımı ödemelerini yarı hesaplara yatırmaya başlıyor. 1611 TL ödeme için başvuru yapmakta geç kalmayın. Ödemeler yarın hesaplara yatacak.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren gelişme… Yarın hesaplara 1611 TL öğrenci yardımı yatacak. Başvuru süresi ise bugün doluyor. Yardımdan faydalanmak isteyenler geç kalmasın. Aile Bakanlığı ödemeleri çocuk başına veriyor. Bakanlıktan ödeme için son çağrı yapıldı. İşlemlerini tamamlayanlar yarın öğrenci yardımı ödemesini ATM’den çekebilir.

Aile Bakanlığı, öğrencilere de sosyal yardım ödemesi vermeye devam ediyor. Geçinmekte güçlük çeken ve çocuklarının okul masraflarını karşılayamayan aileler, başvuru yapmaları halinde bakanlıktan Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi alabiliyor. Bakanlık, gelir kriterine uyan her aileye çocuk başına SED yardımı veriyor. Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemeleri, diğer adıyla öğrenci yardımı ödemeleri İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine kademe fark etmeden aynı tutarda ödeniyor. Ödemeden yararlanmak isteyenlerin başvurularını e-devlet ya da SYDV aracılığıyla yapmaları gerekiyor. SED yardımı ile ilgili merak edilen her şey haberimizde…

SED BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SED ödemesi için başvuru yapmak isteyenler e-Devlet üzerinden TC kimlik no ve şifreleriyle başvuru işlemlerini tamamlayabilir. E-Devlet girişi yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altına gidere ‘sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu’ ekranına tıkladıktan sonra yeni başvuru bölümünde açılan formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formu dolduranların onay bildirimi cep telefonu numaralarına yapılmaktadır.

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Aile Bakanlığı, sosyal ve ekonomik destek ödemelerini şartları yerine getiren ailelere sunmaktadır. Ödeme için en önemli kriter gelir kriteridir. Bunun dışında bakanlık tarafından aranan başka şartlar da bulunmaktadır. SED ödemesi başvuru şartları şu şekildedir;

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

KASIM AYI ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SED ödemesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ekim ayında 349 milyon 452 bin lira tutarında öğrenci yardımı yapıldığını duyurdu. Kasım ayı için de SED ödemeleri yarın başlıyor. Hala başvuru yapmayanlar süresini kaçırmadan başvuru işlemlerini tamamlayabilir.

Başa dön tuşu