Ekonomi

Yasa belli oldu! Tarihleri kaçıran borçlular çok üzülecek

Borç yapılandırma yasası netleşti! Borç yapılandırma yasasından faydalanmak için tarihleri kaçırmayın! Borcu olan vatandaşlar borç yapılandırma yasası kapsamını araştırmaya devam ediyor. Peki, borç yapılandırma yasasına hangi borçlar dâhil edilecek? Hangi borçlar silinecek? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz..

BORÇ YAPILANDIRMA YASASIYLA BORÇLAR SİLİNECEK

Borç yapılandırma yasasıyla birlikte birçok vatandaşın vergi borcundan sigorta borcuna, Bağ Kur borcuna birçok borcun silinmesi ve yapılandırılması mümkün olacak. Kamu borcu olan vatandaşlar için yapılması gerekenler ve başvuru tarihleri de belirlendi. Borç yapılandırma yasası kapsamında yapılandırma yapan vatandaşların ödeme süreleri 48 ay olarak planlanacak. Başvuru süresini geçiren vatandaşlar yapılandırmadan faydalanamayacak. Borç yapılandırma yasası kapsamında SSK prim borcu, vergi borcu, GSS prim borcu, Bağ Kur prim borcu, trafik cezası, öğrenim kredisi borcu gibi birçok borç yapılandırılacak.

BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Kamu borçlarının yapılandırılması ile ilgili yasanın TBMM onayından geçmesiyle birlikte yaklaşık 14 milyon vatandaşın borçlarının yapılandırılacağı tahmin ediliyor. Başvuru yapmak için vatandaşların 31 Mayıs tarihine kadar başvurularını yapması gerekiyor. Başvurusunu yapan vatandaşlar 30 Haziran tarihinden itibaren taksitlerini ödemeye başlayacak. Borç yapılandırma yasası kapsamında 48 ay vade imkânı sunulacak. Aynı zamanda bütün borçlarını kapatmak isteyen vatandaşlara toplu ödemelerde indirim uygulanacak. Tek seferde ödeme yapanların faizleri silinecek, bazı borçların yüzde 90’ı silinecek. GSS prim borcu olan vatandaşlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir testi yaptırırlarsa geçmiş borçları silinecek. Borçların silinmesi için gelir testi sonucunda hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor, bu rakam ise 3 bin 336 TL olarak belirlendi. Aynı zamanda gelir testi sonrasında ihtiyaç sahibi olarak nitelendirilen vatandaşlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde faydalanabilecek.

Başa dön tuşu