Ekonomi

Yeni asgari ücrette sabah müjdesi! Asgari ücret zammına enflasyon farkı ve refah payı eklenecek! Net rakam belli oldu

Asgari ücret zammı için sabah müjdesi geldi. Asgari ücret tespit komisyonunun belirlediği rakama enflasyon farkı ve refah bayi eklenecek. 2023 net asgari ücret belli oldu.

Yeni asgari ücrette sabah müjdesi! Asgari ücret zammına enflasyon farkı ve refah payı eklenecek! Net rakam belli oldu. Asgari ücret zammı Milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama sonrasında asgari ücret tespit Komisyonu tarihlerinde yol haritası belli olmuştu. Aralık ayının ilk haftasında asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları başlıyor. Hemen ardından da yeni asgari ücret belli olacak. Üstelik asgari ücrette Bu yıl çalışanlara Müjde üstüne müjde var. Asgari ücret zammına ek olarak milyonlarca çalışana enflasyon farkı ve refah Payı verilecek. Yani 2023 net asgari ücret rakamı zam oranının çok üstünde olacak.

Asgari ücret zam oranı milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor. Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? 2023 Asgari ücret kaç TL olacak gibi soruların yanıtı araştırılıyor. Nihayet asgari ücretle ilgili en somut bilgiler gelmeye başladı. Hükümet asgari ücret artışı için kolları sıvarken Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati önemli bir açıklama yaptı. Bakan Nebati, bugüne kadar asgari ücrete yapılan zammın Enflasyonun üstünde olduğunu hatırlatarak bu yıl da enflasyondan fazla zam yapılacağını söyledi. Peki, asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

ARALIK AYINDA TOPLANTILAR BAŞLIYOR

Asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayında başlıyor. Aralık ayının ilk haftasında hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan komisyon bir araya gelecek ve görüşmelere başlanacak. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının Aralık ayının ortalarında tamamlanması bekleniyor. Toplantılarda fikir birliği çıkmaz ise asgari ücret zammı hakem heyeti tarafından belirlenecek. Diğer yandan toplantı sonucunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

REFAH PAYI VE ENFLASYON FARKI DA EKLENECEK

Asgari ücret zammı ile ilgili 7 milyondan fazla çalışanın beklentileri oldukça yüksek. Çünkü Bugüne kadar benim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem de diğer hükümet temsilcileri yaptıkları açıklamalarla beklentiyi arttırdı. Yeni asgari ücret için uzmanların da tahminleri bulunuyor. Ancak en net tahmin asgari ücret zammının Enflasyonun üzerinde olacak olması. Yani yeni asgari ücret belirlenirken enflasyon farkı ve refah Payı da göz önünde bulundurulacak.

8000 TL’NİN ÜSTÜNDE OLACAK

Uzmanlara göre asgari ücret zammına refah payı ve enflasyon farkının da eklenmesi ile birlikte rakam 8000 TL’nin üstünde olacak. Yani yüzde 50’nin üstünde bir zam bekleniyor. Ancak bazı uzmanlar asgari ücret zammının yıllık enflasyona göre mi yoksa 6 aylık enflasyona göre mi yapılacağına göre rakamını değişeceğini söylüyor. Çünkü hatırlayacağınız üzere Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmıştı. 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda zam yapılması halinde zam oranının %40 civarında olması bekleniyor. Bu durumda da asgari ücret 7500 lirada kalabilir.

Başa dön tuşu