Ekonomi

Yeni evleneceklere 33 bin TL devlet yardımı! Düğün hazırlığı yapıyorsanız hemen başvurun

SGK’dan yeni evlenecek çiftlere devlet yardımı imkanı. Başvuru yapanlar 33 bin TL düğün yardımı alacak. SGK çeyiz parası başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Devlet, tüm imkanlarını vatandaşlar için seferber etmeye devam ediyor. Evlenecek gençlere devlet tarafından çeyiz parası ödemesi yapılıyor. Çeyiz yardımı geçtiğimiz yıl 21.000 TL olarak veriliyordu ancak 2023 yılında bu tutar 33 bin TL’ye yükseldi. Çeyiz yardımı almak için gerekli başvuru şartlarını sağlayanların sosyal güvenlik kurumuna yazılı başvuru yapması gerekiyor. Peki, SGK evlenme ödeneği kimlere verilir? Kimler evlenme ödeneği alabilir? Merak edilen evlenme nedeniyle ilgili detaylar haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu 2023 yılında ihtiyaç sahibi olan kişilere evlenme ödeneği veriyor. Özellikle genç yaşta evliliği teşvik etmek amacıyla devlet tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan evlenme ödeneğinin tutarı 2023 yılında arttı. 2022 yılında 21.000 TL olarak verilen evlenme yardımı, 2023 yılında 33 bin TL’ye yükseldi. Çeyiz yardımı olarak da bilinen bu destekten faydalanmak isteyenlerin başvurularını yazılı olarak sosyal güvenlik kurumuna yapmaları gerekiyor. SGK çeyiz yardımı ile ilgili detaylar haberimizde sizleri bekliyor…

SGK ÇEYİZ YARDIMI NEDİR? EVLENME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan çeyiz parası anne ya da babasını kaybetmiş kız çocuklarına ödenmektedir. Erkek çocukları bu ödemeden faydalanamamaktadır. Anne veya babasını kaybeden Bu sebeple de yetim aylığı alan kız çocukları ilk evlilikleri için başvuru yaparak çeyiz parası alabilmektedir.

NE KADAR EVLENME ÖDENEĞİ VERİLİYOR?

Evlenme ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından veriliyor. Geçtiğimiz yıl 21.000 TL olarak ödenen çeyiz parası 2023 yılında 33 bin TL olarak hesaplara yatıyor. Erkek çocukları evlenme ödeneği alamıyor. Sadece kız çocukları için bu ödenek ayrılmış durumda.

EVLENME ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Çeyiz parası ya da evlenme ödeneği olarak bilinen bu ödenekten faydalanmak için kız çocuklarının anne ya da babasının vefat etmiş olması Bu nedenle de yetim aylığı alıyor olması gerekiyor. kız çocukları anne ve babadan Ölüm aylığı aldıkları sırada evlenmeye karar vermeleri halinde devletten destek alabiliyor.

ÇEYİZ PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Çeyiz parası ya da evlenme ödeneği başvurusu hak sahibi kız çocuğu tarafından sosyal güvenlik kurumuna yapılmalıdır. Yazılı dilekçe ile kuruma başvuru yapanlar bir yıl içinde çeyiz parası ödemesini alabiliyor. Evlenme tarihini nüfus kütüğüne işlendikten sonra dilekçe ile ve evlenme cüzdanının bir örneği ile birlikte başvurunuz kabul ediliyor.

Kız çocukları evlenme ödeneği aldıktan sonra eşinden ayrılmış olsalar bile Ölüm aylığı tekrar bağlanabiliyor. Ancak boşanmanın 2 yıl içerisinde gerçekleşmemiş olması gerekiyor. Yine evlendikten sonra 5 yıl içinde başvurularınızı tamamlamış olmanız gerekiyor.

Başa dön tuşu