Yaşam

Yeni yılda kimsenin cebinde para kalmayacak! Aidatlara okkalı zam geliyor

Konut fiyatlarında yaşanan artış cep yapmaya devam ederken aidatlara gelecek zam belli oldu. Sektör Kaynaklarına göre yeni yılda artan enflasyon, maliyet artışları ve faturalara gelen zamlar nedeniyle aidatlara % 100’e Varan zam yapılması bekleniyor.

Yeni yıl heyecanla bekleniyor ancak gelen gideni aratacak gibi duruyor. Ocak ayının gelmesi ile birlikte zam döneminde başlayacak. 2022 yılında hem kiralık hem de satılık konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar aidatları da etkilemeye başladı. 2023 yılının gelmesi ile beraber aidatları Okkalı dam gelecek. Apartman ve sitelerde uygulanan aidatlara %100 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor.

Artan maliyetler gerekçe gösteriliyor

Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre 2023 yılında yüksek enflasyon site ve apartman aidatlarına da yansıyacak. Hem yüksek enflasyon rakamları hem de fatura ve maliyet artışları nedeniyle yönetimlerin aidat ücretlerine yüzde yüze yakın Zam yapacağı konuşuluyor not daha

Aidat nasıl belirleniyor?

Aidat konusunda en büyük sorun ise bir tavan fiyat uygulaması olmaması. Yani aidat ücretleri belirlenirken herhangi bir artık sınırı bulunmuyor. ancak binanın aidatını belirlemek için işletme projesi şartı aranıyor. Bu proje kapsamında gayrimenkulün yıllık tahmini gelir ve gider tutarları belirleniyor ardından da aidat oranı ortaya çıkıyor. Her ne kadar yasal bir düzenleme olmasa da vatandaşların yaşanan aidat artışına itiraz etme şansı bulunuyor.

Sektör yetkilileri, vatandaşların artışı ekonomik gerekçelerle uygun bulunmamaları durumunda Sulh Hukuk Mahkemesine bildirebileceğini ve şikayetçi olabileceğini söylüyor. Aynı zamanda aidat artışı şikayetleri site yönetimine de yapılabiliyor.

Başa dön tuşu