Ekonomi

Yok böyle zam! Emekliler bayram edecek, enflasyona göre yüzdeler belli oldu!

Açıklanacak olan enflasyon oranına göre tahmini rakamlar belli oldu. Sözü edilen rakamları duyan oynamaya başlıyor. İşte o rakamlar…

Yok böyle zam! Emekliler bayram edecek, enflasyona göre yüzdeler belli oldu! Ülkenin yarısı EYT hakkında çıkacak kararı beklerken diğer yarısı ise maaşlara yapılacak olan zammı merak ediyordu. EYT açıklandı, asgari ücret açıklandı, geriye yalnızca memur ve emekliye yapılacak olan zam oranı kaldı. Yarın TÜİK’in Aralık ayı için açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar da netleşmiş olacak! Uzmanların konu ile ilgili enflasyon rakamları için hesaplamış olduğu bazı oranlar var. Bu rakamlar göz önünde bulundurularak tahmini bir zam oranı söylenebiliyor. Ancak kesin rakam tabii ki resmi makamlardan gelecek açıklamaların ardından belli olmuş olacak.

Uzmanların yaptığı hesaplamalar göz önüne alınarak, memur ve emekli maaşları için bazı tahminler ortaya atıldı. Tahminlerin hepsi vatandaşı büyük oranda tatmin edecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranları tahminleri şu şekilde…

EMEKLİLER GÜN SAYIYOR

2022 Aralık ayı enflasyon rakamlarının 3 Ocakta açıklanacağı ve açıklanan rakamların ardından yeni memur ve emekli maaşlarına gelecek zammın belirleneceği biliniyor. Ancak herkes gibi emekliler de özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayına çıktığı zamanlarda dikkat kesilerek belki zam oranını açıklar ümidiyle konuşmayı dinliyor.

MİLLETİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYİZ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcı konu ile ilgili şu ifadeleri kullanarak bir açıklama yapmıştı:

“Daha öncelerde de üzerine basarak Enflasyona milletimizi ezdirmeyiz diyerek tavrımızı çok net ifade etmiştik. Daha önceki yapılan artışlar da seyyanen olmuştu. Refah payı en düşük emekli aylığı ile belirlenebilir. Burada baz alınan bir emekli aylığı bağlarken ödemiş olduğu primdir. Çalışma bakanımız konu ile ilgili çalışmaları büyük bir titizlikle yürütmektedir.

ENFLASYON ARTIŞINA GÖRE ZAM SENARYOLARI

3 Ocakta açıklanacak olan 2022 Aralık ayının enflasyon rakamlarının ardından yıllık enflasyon ve zam senaryoları şu şekilde hesaplanıyor:

Yüzde 65,2- Yüzde 16,05

Yüzde 70,5 -Yüzde 19,75

Yüzde 73,7- Yüzde 22,03

Yüzde 78,6- Yüzde 25,45

Başa dön tuşu